Hi-Fi Cihaz

Saygı duruşu: ELAC Alchemy DPA-2

12.02.2022


Paylaş:

Hi-Fi dünyasında bazı markaların bazı modelleri vardır ki, teknik olarak kelimelerle ifade etmeye çalışsanız da ne demek istediğinizi tam manasıyla anlatamazsınız. Uzun süre büyük bir hayranlıkla dinlediğim ELAC hoparlörler, markanın her adı anıldığında beni o dönem keyifle dinlediğim müziklere götürüverir.

1980'lerde Peter Madnick tarafından kurulan ve 10 yıl sonra kapan Audio Alchemy, 2016 yılında ELAC tarafından satın alınarak bir devrim geçirir. 2019’un başlarında piyasaya sürülen, PPA-2 pikap katı, DPA-2 güçlendirici ve DDP-2 yayın akışlı DAC/preamplifikatör modellerini içeren Alchemy serisi ELAC'ın mutlaka test edilmesi gereken cihazları arasında yer alıyor. 

Bu modeller arasında yer alan ELAC Alchemy DPA-2 preamplifikatörün, ayrışık FET’ler ve toroyidal trafo kullanılan lineer besleme katının A Sınıfı topolojisi sayesinde ortaya çıkan dinamik müzikalitesini ise nefes kesici olarak tanımlamak mümkün...

En hassas pasajların tüm ayrıntılarını ve nüanslarını koruyan saf analog giriş katı, anahtarlamalı güç kaynağına sahip D Sınıfı çıkış katı, soğuk çalışma verimliliğiyle beraber etkileyici bir çıkış gücü sağlıyor. 

Stereo olarak kanal başına 325 Watt üreten cihaz, mono konumda 650 Watt verecek şekilde kolayca ayarlanabiliyor. Girişten çıkışa tam dengeli tasarımı, son derece düşük gürültülü DC voltaj regülatörleriyle ELAC'ın bu modeli için aslında kelimeler kifayetsiz!

www.lotusconcept.com

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20