SÖYLEŞİ

Derya Özyürek ile Müzik Aletlerine Uygulanan Vergi Yükü Üzerine

14.02.2022


Paylaş:

Serhan Bali, doremusic kurucusu Derya Özyürek ile müzik aletlerinde uygulanan KDV oranının düşürülmesine yönelik çalışmalarıyla ilgili sohbet etti…
 
Müzik aletlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi konusundaki çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Bildiğiniz gibi Türkiye’de tüm eğitim araçlarında KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Keman ve piyano gibi müzik aletleri de büyük çoğunlukla eğitim amaçlı olarak kullanılıyor. Bu nedenle müzik aletlerinde de KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda çok görüşme yaptık ama henüz bir sonuç alamadık.
 
Sizce bu konuda netice alamamanızın sebepleri neler olabilir?
Belki doğru yerlere ulaşamamış olabiliriz. Veya hükümetimiz tarafından gereken önem gösterilmemiş olabilir. Belki de lobimiz olmadığındandır.
 
Siz şirket olarak mı başvurular yapıyorsunuz?
Evet… Müzik aleti ithalatçılarının maalesef ne bir derneği ne de bir lobisi var. Belki de bu nedenle bizi çok dikkate almıyorlardır. Ben de onların yerinde olsam, bir şirket olarak başvuru geldiğinde, durumu ticari olarak görüp çok ciddiye almayabilirdim. Ancak Türkiye’nin geleceğe açılan vizyonunda müzik eğitiminin yeri çok önemli. Bir şekilde bu konunun üzerine eğilinmesi gerekiyor.
 
Örgütlü olmayı önemsediğinizi anlıyorum… Türkiye’nin yakın geleceğinde böyle bir oluşumun ortaya çıkacağına inancınız var mı?
Neden olmasın? Metaverse çağında şunu yapamıyor olmak bizlerin başarısızlığı diye düşünüyorum. Ciddi ithalat yapan birkaç büyük firma bir araya gelip uğraşsa, çok kolaylıkla yapılabilir aslında. Örneğin, bir dernek olarak çaba sarf edilirse bu sorun bir gün çözülebilir.
 
İnsanlar bu dönemde enstrüman almak istiyorlar ama fiyatlar yüksek geliyor anladığım kadarıyla…
Evet… Özellikle pandemi döneminde insanlar çocuklarına ve kendilerine alan yaratmak istediler. Yıllarca hobilerini erteleyen insanlar bunlar için vakit bulmaya başladılar. Veya çocukları için vakit bulmuş oldular. İnsanlar evde müzik yapmaya başladılar yani… Evde müzik yapılabileceğine dair bir aydınlanmaya yol açtı bu dönem. Instagram’da ve YouTube’da canlı ev konserleri izlemeye başladık o dönemler, hatırlayın… Şu anda hâlen tüm bu aletlerin ciddi bir vergi yükü var. Zaten dövizle fiyatlanıyorlar… Üstelik salgın döneminde müzik aletlerine ek bir vergi de geldi, bunun nedenini hiç anlayamadık. Müzik aletlerinde uygulanan bu yüksek vergi yükünün bir an önce kaldırılması lazım…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20