SÖYLEŞİ

Kadıköy'ün Yeni Nesil Sanat Eğitimi Kurumu: Cangöz Akademi

26.02.2022


Paylaş:

61 yıl evvel ilk olarak Ankara’da açılan ve dünyaca ünlü pek çok markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Cangöz Müzik, müzik ve dans eğitimi alanında da söz sahibi olmak istiyor. Onur Aydın, İstanbul Kadıköy’de açtılan ve çok yakında Bakırköy de açılacak olan Cangöz Akademileri’nin eğitim koordinatörü Ahmet Levent Atlıer ile keyifli bir söyleşi yaptı.

1960 yılında kurulan Cangöz Müzik’in 61 yılı aşkın deneyimi, sanat eğitimi vizyonuna nasıl yansıyor?
Belirttiğiniz gibi, her daim müziğin içinde olan Cangöz Müzik, her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer almıştır. Şirketin sahibi Sayın Nevzat Cangöz ile olan tanışıklığımız da bu sayede başladı. Daha önce çalıştığım kurumlarda yaptığım kültür ve sanat etkinliklerine, yarışmalara her zaman destek olması; gerek sponsorluk gerekse manevi desteğini hiç eksik etmemesi, sanatın ve gençlerin yanında yer alması bu alandaki vizyonunun en büyük göstergesidir.

Eğitim kadronuz hangi isimlerden oluşuyor? Kadronuzu oluştururken nelere dikkat ettiniz?
Eğitim kadromuzun en güçlü yanımız olduğu düşüncesindeyim. Her biri alanında söz sahibi olan, yıllardır tanıdığım müzisyen ve eğitimci arkadaşlarımdan oluşuyor. Örneğin, perküsyon atölyemiz, alanının duayeni kabul edilen Engin Gürkey’e emanet. Trompet eğitimcimiz yine bir başka duayen Şenova Ülker. Şan eğitmenimiz aynı zamanda opera sanatçımız Berk Özbek. Klarnet eğitmenimiz Serkan Bağtır, keman eğitmenimiz Lusin Kaya, akordeon eğitmenimiz Hakan Kaya, piyano eğitmenimiz Koray Türker ve ben Levent Atlıer, gitar eğitmenimiz Recai Buber ve elektro gitar eğitmenimiz Selim Işık ile 10 ayrı müzik branşında eğitim veriyoruz. Bento ve Utku Küley gibi tangoda söz sahibi eğitimcilerimiz ile Pınar Alkan gibi tecrübeye sahip bale eğitmenlerimiz, dansa gönül veren öğrencilerimizle çalışıyor.Müzik eğitimindeki çeşitli ekollerden veya metotlardan faydalanıyor musunuz?
Enstrüman eğitimimizde Ekim ve Haziran ayları arası 36 haftalık bir program oluşturduk. Derslerimizi 50 dakika olarak tasarladık ve çalgı eğitimi alan öğrencilerimiz için ek olarak solfej, teori ve müzik kültürünü içeren, beş kişilik sınıflarda verilecek olan 50 dakikalık dersler planladık.
Öğrencilerimiz 50 dakika enstrüman ve 50 dakika müzikal işitme ve müzik kültürü ders olmak üzere haftada iki ders alıyorlar ve biz bu dersleri çok önemsiyoruz.
Bireysel derslerde, öğrencilerimizin her biri kendi içinde değerlendiriliyor ve onlara uygun metotlar belirleniyor. Piyano eğitiminde Fransız ve Alman ekolünden gelen öğretmenlerimiz eğitim veriyor.

Sanatın teknik ve duygusal yaratıcılık safhalarının bir arada geliştirilmesi için eğitimde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?
Sanat eğitiminde disiplinli çalışma ve devamlılık, bu alandaki ilerlemenin ve sonuçları almanın olmazsa olmazlarındandır. Duygularınızı enstrümanınıza tekniğiniz ölçüsünde yansıtabilirsiniz. Burada bahsettiğim çok üst düzey bir armoni bilgisi değildir. Fakat çaldığınız enstrümana hâkim olmalısınız, bunun yolu ise enstrümanda gam ve teknik çalışmaları içeren etütlerden geçer. Nota yazma becerisi çok önemlidir. Bir şair düşünün, bir şiiri üzerinde çalışırken sizce notlar almıyor mudur? Bir parça bestelerken sizin alacağınız notlar da notalardan oluşacaktır. Aksi takdirde duygular uçar gider. Unutulmaması gereken nokta şu ki hiçbir besteci bir eseri, beş dakikada, bir günde, bir saatte bestelemez; bu süre, yılların çalışması ve artı beste için harcadığı zamandır.Gelecek dönemler için yeni atılımlar planlıyor musunuz?
Sanat, planlar ve hayaller üzerine kuruludur. Misyonumuz, bize eğitim almak için başvuruda bulunan her bireyin içindeki sanat yetisini ortaya çıkartmak ve bunu geliştirmesine rehberlik etmek. Vizyonumuz ise ilk 10 yıllık periyotta öğrencilerimiz arasından profesyonel müzisyenleri ve dansçıları sanat dünyasına kazandırmak. 
Cangöz Akademi’den önce 19 yıl boyunca çalışmış bulunduğum Hisar Okulları Orkestrası’yla pek çok kez birincilik aldığımız yurt dışı yarışmalarına katılmıştık. Bu süreçte sadece düz liselerin değil, dans ve müzik akademilerinin de bu yarışmalara katıldığını gözlemlemiştim. Ülkemizde eğitim veren bu tarz akademilerin müzik ve dans alanında yarışmalara katılacak seviyelere gelmesini hayal ediyor, bu tür akademilerin çoğalmasını arzu ediyordum. Şimdi Cangöz Akademileri’nin başında olan kişi olarak bunu gerçekleştirmek için çalışmak ve üretmek zamanı.

Cangöz Akademileri’nin kurucusu Nevzat Cangöz, akademik çalışmalara verdiği değer nedeniyle bir sonraki hedef olarak, kurumumuza yeni şubeler açmak üzere yatırımlar yapmaya devam ediyor. Kızıltoprak’taki kurumumuz, Bakırköy’de açılacak olan ikinci şubemizle büyümeye devam edecek. Bu şubemiz de açıldığında, ilk etapta daha önce çalıştığım kurumda üç kez düzenlediğim Uluslararası IPC Piyano Yarışması’nı 2022 Haziran ayında hayata geçirmeyi düşünüyorum. Yarışma, jüri üyeleri dahil tamamen aynı düzende olacak. Performans sahnemizde ise klasik ve caz konserleriyle gerek pek çok değerli sanatçı yetiştiren Bakırköy ilçemize ve gerekse İstanbul gibi sanatın kalbi olan şehrimize kaliteli bir konser mekânı kazandırmayı hedefliyoruz.

Bundan sonraki amacımız, İstanbul dışında şubeler açıp, orada potansiyeli olan çocuklara ve gençlere ulaşmak olacaktır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20