ETKİNLİKLER

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein

06

Haziran 2022

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI
AZIZ SHOKHAKIMOV şef
KIRILL GERSTEIN piyano

KONSER PROGRAMI

Ferit Tüzün
Türk Kapriçyosu
Sergei Rachmaninov
Paganini’nin bir Teması üzerine Rapsodi, op.43
Leonard Bernstein
Batı Yakasının Hikâyesi’nden Senfonik Danslar
Arasız 90’ sürer.

KONSERDEN ÖNCE ÖDÜL VE PLAKET TÖRENİ OLACAKTIR. 50. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ ONUR ÖDÜLÜ ÖZKAN MANAV’A SUNULACAKTIR.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası’dır.

İstanbul Müzik Festivali 50. yılında! İKSV’nin ilk etkinliği ve tüm İstanbul Festivallerinin amiral gemisi olan, ilk kez 1973 yılında gerçekleşen Festival 50. yılında temasını İstanbul’a, zengin tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve yarım asırdır festivallere adını veren bu güzel ve özel şehre adıyor. “İstanbul” temasıyla 50. İstanbul Müzik Festivali başlıyor!

Açılış Konseri’nde “Üç Denizin Sesi” olarak anılan, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle adından gururla bahsettiren Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefi ve sanat direktörü Aziz Shokhakimov ile birlikte günümüzün yıldız piyanistlerinden Kirill Gerstein’a eşlik edecek.

Kirill Gerstein, Rus, Amerikan ve Orta Avrupa müzik geleneklerini ve anlayışlarını sonsuz bir merakla birleştiriyor. Bu nitelikleri ve aynı zamanda orkestralar, şefler, müzisyenler, şancılar ve bestecilerle geliştirdiği ilişkiler, onu hem yeni hem de eski geniş bir repertuvar yelpazesini keşfetmeye yöneltiyor. Eleştirmenlerin dediği gibi “Gerstein, yarattığı kendine özgü ses dünyası ve son derece evrensel müzik anlayışıyla en ünlü klasik piyanistler sınıfına giriyor.” Sanatçı, geçtiğimiz sezon Alan Gilbert yönetiminde Royal Concertgebouw ve NDR Elbphilharmonie, Camerata Salzburg, Chicago Symphony gibi topluluklarla konserler verdi, pek çok turne gerçekleştirdi ve Wigmore Hall’da unutulmaz bir resitale imza attı, kayıtlarıyla geçtiğimiz yıl ICMA (Uluslararası Klasik Müzik Ödülü), 2020 Gramophone ve üç Grammy adaylığını içeren etkileyici bir dizi ödül aldı.

Ferit Tüzün’ün 1958 yılında Brüksel’deki Dünya Fuarı’nda da seslendirilen ve büyük yankı uyandıran eseri Türk Kapriçyosu, Rachmaninov’un etkileyici Paganini’nin Bir Teması Üzerine Rapsodi’si ve aşkın müzikle buluştuğu, Bernstein’ın Batı Yakasının Hikâyesi’nden Senfonik Danslar’la İstanbul Müzik Festivali bir kez daha İstanbul’a merhaba diyor!

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20