ETKİNLİKLER

Fazıl Say: İstanbul Senfonisi

07

Haziran 2022

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI
CAN OKAN şef

FAZIL SAY piyano
AYKUT KÖSELERLİ vurmalı çalgılar
BURCU KARADAĞ ney
HAKAN GÜNGÖR kanun
konuk sanatçı BÜLENT EVCİL flüt

KONSER PROGRAMI

Robert Schumann
Piyano Konçertosu La minör, op.54
Fazıl Say
“Portreler”, piyano ve flüt için, op.101, no.6: Nejat Eczacıbaşı
Fazıl Say
İstanbul Senfonisi (Senfoni no.1), op.28
Ara dahil yaklaşık 110’ sürer.

KONSERE DOĞRU *
18.30-19.30 | AKM
AYDIN BÜKE VE ZEYNEP ORAL İLE “FESTİVALİN 50 YILI”

* TÜRKÇE

Bu yıl, İstanbul teması altında gerçekleşecek olan İstanbul Müzik Festivali, yarım asırdır şehre klasik müziğin canlılığını ve zenginliğini armağan ediyor. Tam 50 yıldır festivale yalnızca adını değil, aynı zamanda hızını, şaşırtıcılığını, heyecanını veren İstanbul için Fazıl Say, yeni eseri Portreler ve ona 2013’te ECHO Klassik Ödülü’nü getiren ünlü ilk senfonisi İstanbul ile unutulmaz bir saygı duruşunda bulunacak.

Olağanüstü yeteneğini nefes kesici üretkenliği ile buluşturan nadir sanatçılardan biri olan Fazıl Say hem dünyaca ünlü bir piyanist hem de eserleri heyecanla beklenen bir besteci... Günümüzün en büyük şefleri ve topluluklarıyla, Berlin Konzerthaus, Viyana Konzerthaus, Hamburg Elbfilarmoni ve Théâtre des Champs-Elysées dahil dünyanın gözbebeği konser salonlarında çalan Say, doğrudan, açık ve heyecan veren yorumlarıyla müzikseverlerin kalbine hitap ediyor. İcracılığında olduğu gibi eserlerinde de her daim canlı olanı merkeze alıp, o canlılığı yeniden yaratarak dinleyicisine mükemmel bir biçimde aktaran besteci, teatral, karizmatik, çok ince ve ustaca işlenmiş ayrıntılara sahip eserlerine bir yenisini daha ekliyor bu konserde; Bülent Evcil’in solistliğinde flüt ve piyano için eserinde, yarattığı festivallerle İstanbul’a büyük bir emek vermiş olan İKSV’nin kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nı da bir bölümle anıyor. Çağımızın en üretken bestecileri arasında yer alan Say’ın bu eserinin yanı sıra dinleyeni coşkusu ve şiirselliğiyle büyüleyen İstanbul Senfonisi’ni Can Okan yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği, eserin dünya prömiyerinde ve ECHO Ödüllü kaydında da solist görevi üstlenen Burcu Karadağ, Aykut Köselerli ve Hakan Güngör’den dinleyeceğiz.

Stockholm Royal College of Music’de orkestra şefliği yüksek lisans öğreniminin ardından İsveç’te birçok senfoni orkestrası ile opera, senfonik ve çağdaş müzik dağarcığından eserleri yöneten Okan, yurtiçi ve yurtdışında hem piyano hem de şeflik kariyerine başarıyla devam ediyor.

Say’ın “Hezarfen” başlıklı Ney Konçertosu’nun Almanya’nın Mannheim kentindeki dünya prömiyerinde solistlik görevini üstlenen Burcu Karadağ, Türk musikisinin seçkin eserlerinden oluşan ve bir kadın ney icracısı tarafından yayımlanmış ilk albüm olma özelliği taşıyan Neyzen ile tanınıyor; yurtiçinde ve yurtdışında imza attığı konserler övgüyle karşılanıyor. Aykut Köselerli ise Say’ın pek çok eserini seslendirmiş ve aynı zamanda kayıtlarında da yer almış, başarılı bir perküsyon sanatçısı; ayrıca L’Orchestre National d'Δle de France, Züricher Kammerorchester, Hr-Sinfonieorchester, Stuttgarter Philharmoniker, Luzerner Sinfonieorchester gibi pek çok toplulukla çalıştı. Kanun icrasında kendine özgü bir teknik ve anlayışı yaratan Hakan Güngör ise kariyerine adım attığı günden bugüne, dünyaca ünlü müzisyenlerin konser ve albüm çalışmalarında kanun sanatçısı olarak görev aldı.

Fazıl Say “İstanbul Senfonisi” konseri, İstanbul’un kalbi Taksim’de tüm ihtişamıyla yeniden yükselen Atatürk Kültür Merkezi’nde!

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20