ETKİNLİKLER

Borusan Quartet & Xavier De Maistre

08

Haziran 2022

BORUSAN QUARTET
Esen Kıvrak keman
Nilay Sancar keman
Efdal Altun viyola
Çağ Erçağ viyolonsel

XAVIER DE MAISTRE arp

KONSER PROGRAMI

Elias Parish Alvars 
Konçertino, Mi minör, arp ve orkestra ya da yaylı çalgılar dörtlüsü için, op.34
Claude Debussy
Danse sacrée et danse profane, arp ve yaylı çalgılar için
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü no.3, Mi bemol minör, op.30
Ara dahil yaklaşık 90’ sürer.

“Xavier de Maistre, son derece müzikal ve dikkate değer bir nüans yelpazesini icra etme yeteneğine sahip, üst düzeyde bir virtüöz.”
— Gramophone

Sıcak, samimi ve üretken dörtlü Borusan Quartet ve günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre, ömrünü arpa adayan Alvars, 19. yüzyılın şiirinin tüm derinliğini sunan Debussy ve romantik dönemin tutkulu bestecisi Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan bir programla karşınızda!

Xavier de Maistre, arpın yorum olanaklarını yeniden tanımlayan seçkin bir solist. Kaija Saariaho gibi bestecilerin yapıtlarının yanı sıra, Smetana’nın “Ma Vlast” gibi eserlerini nefes kesici bir hassasiyetle yorumluyor. Kendi kuşağının en yaratıcı ve sıradışı müzisyenlerinden biri olarak tanınmasında kuşkusuz ki arp repertuvarını genişleterek hem yeni yapıtları hem de düzenlemeleri müzikseverlere ulaştırmasının da büyük bir payı var. Bu müzikal vizyon onu Sir André Previn, Sir Simon Rattle, Riccardo Muti, Daniele Gatti, Philippe Jordan, Daniel Harding gibi şeflerle çalışmaya yönlendirdi; ayrıca dünyanın dört bir yanında, City of Birmingham, NHK, St Petersburg ve Tonhalle-Orchester Zürich gibi topluluklar tarafından davet aldı. Orkestralı konserlerine paralel olarak oda müziğinin de tutkulu bir savunucusu olan de Maistre, özgün resital projelerine imza atıyor. Düzenli olarak yakın işbirliğine gittiği sanatçılar arasında ise Diana Damrau, Arabella Steinbacher ve Daniel Müller-Schott var. İstanbul Müzik Festivali’nin 50. yılında ise ülkemizin en sıcak, samimi ve başarılı dörtlülerinden Borusan Quartet ile aynı sahneyi paylaşıyor.

Süreyya Operası’ndaki düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, 2020’den bu yana dünyanın en prestijli oda müziği etkinliklerinden biri olan Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali’nin (SQBA) programında yer alan Borusan Quartet, bu yıl da bienal kapsamında Amsterdam Muziekgebouw’dan canlı yayınla dinleyicilerine ulaştı ve yorumu Hollanda radyosundan tüm Avrupa’ya yayıldı. 2010’da Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldular.

“Tamamıyla romantik” bu konser akşamı Xavier de Maistre ve Borusan Quartet ile Süreyya Operası’nda!

Yer: Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20