ETKİNLİKLER

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska

09

Haziran 2022

DEUTSCHES SYMPHONIE-ORCHESTER BERLIN (DSO)
GIOVANNI ANTONINI şef
ANNA PROHASKA soprano

KONSER PROGRAMI

Ludwig van Beethoven
Prometheus’un Yaratıkları Uvertürü, op.43
Wolfgang Amadeus Mozart
Titus’un Merhameti’nden KV 621, Vitella’nın Aryası:
“Ecco il punto, oh Vitellia”
“Non più di fiori”
Joseph Haydn
Issız Ada, Uvertür, Sol minör, Hob.Ia:13
Joseph Haydn
Berenice, “Berenice, che fai?”, Hob XXIVa:10
Ludwig van Beethoven
Senfoni no.2, Re Majör, op.36
Ara dahil yaklaşık 90’ sürer.

Bir sopranodan çok daha fazlası... Hem müzikseverleri hem de eleştirmenleri büyüleyen performanslarıyla Anna Prohaska, yorumundaki incelik ve tutkuyla devleşen bir diva... Berlin Devlet Operası’nda ilk kez sahneye çıktığı zamandan bugüne en saygın şeflerle çalıştı; Daniel Barenboim, Philippe Jordan ve Simon Rattle ile pek çok konserde aynı sahnede yer aldı. Uluslararası kariyerinde, her repertuvarda çokyönlülüğünü kanıtlayan, La Scala di Milano, Bolşoy Tiyatrosu, De Nationale Opera Amsterdam, Covent Garden Kraliyet Opera Evi ve Paris Operası gibi en saygın sahnelerde konserler veren Prohaska, 2008’den bu yana Salzburg Festivali’nin sürekli sanatçısı. Çok sayıda resitali ve opera kaydıyla dinleyicilerinin gönlünde taht kuran ECHO Klassik Ödüllü soprano, 50. İstanbul Müzik Festivali’nde, opera repertuvarının aranılan şefi Giovanni Antonini yönetiminde köklü topluluklardan Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile Mozart’ın Titus’un Merhameti ve Haydn’ın Issız Ada ve Berenice operalarından en sevilen ve beğenilen aryaları seslendirecek.

Daha önce Il Giordino Armonico ile festivale konuk olan şef Giovanni Antonini, klasik ve barok repertuvara getirdiği incelikli ve yenilikçi yorumuyla tanınıyor. Müziğe yaklaşımıyla “gerçek bir deha” olarak kabul edilen Antonini, Berlin Filarmoni, Concertgebouworkest, Tonhalle Orkestrası, Mozarteum Orkestrası, Leipzig Gewandhausorchester, Londra Senfoni Orkestrası ve Chicago Senfoni Orkestrası'nın da daimi konuk şefi... Haydn’ın 300. yıldönümünde bestecinin tüm senfonilerini Il Giardino Armonico ve Kammerorchester Basel ile kaydetmek için Haydn2032 projesinin sanat yönetmenliğini de üstlenen Antonini, festivalin bu konserinde Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile birlikte, büyük bestecilerin, Beethoven, Mozart ve Haydn’ın dünyasına davet ediyor bizleri.

Olağanüstü tınısıyla dinleyicilerini kendine hayran bırakan bir topluluk: Ünlü Deutsches Symphonie-Orchester Berlin. Bu sezon 75. yılını kutlayan orkestra, dünyanın en önemli şeflerini ağırladı, yıldız sanatçılara eşlik etti. Konser programlarının zengin dramaturjisi, çağdaş müziğe olan bağlılığı ve sonsuz bir repertuvar keşfiyle, önce Berlin ve daha sonra tüm dünyada adından saygıyla bahsettiren DSO, imzasının bulunduğu her konserde farkını ortaya koyuyor.

Festivalin 50. yılında Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda, kaçırmak istemeyeceğiniz bir konser huzurlarınızda...

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20