ETKİNLİKLER

Fındıkkıran ve Ben

11

Haziran 2022

ALEXANDRA DARIESCU piyano & yapımcı
NICK HILLEL yönetmen
ADAM SMITH sanat yönetmeni ve animasyon yönetmeni
IMOGEN-LILY ASH balerin
JENNA LEE koreografi
YEAST CULTURE video tasarım, yapım

KONSER PROGRAMI

Piotr Ilyich Tchaikovsky
Fındıkkıran Süiti, op.71a:
— Sahne
— Minyatür Uvertür (Düz. Stepan Esipoff)
— Açılış, I. Sahne (Düz. Gavin Sutherland)
— Marş (Düz. Mikhail Pletnev)
— Savaş (Düz. Gavin Sutherland)
— Intermezzo (Düz. Mikhail Pletnev)
— Şeker Perisinin Dansı (Düz. Mikhail Pletnev)
— Tarantella (Düz. Mikhail Pletnev)
— Arap Dansı (Düz. Stepan Esipoff)
— Rus Dansı (Düz. Mikhail Pletnev)
— Çin Dansı(Düz. Mikhail Pletnev)
— Flütlerin Dansı (Düz. Stepan Esipoff
— Pas de deux (Düz. Mikhail Pletnev)
— Çiçeklerin Valsi (Düz. Percy Grange)
— Kapanış, II. Sahne (Düz. Gavin Sutherland)
Arasız yaklaşık 50’ sürer.

+4 yaş

Yerler kategori içinde numarasızdır.

Masal dünyasının kapıları sizler için açılıyor! Bir zamanlar küçük bir kızın yeni yılda aldığı hediye olan Fındıkkıran, o büyülü masal dünyasından çıkıyor ve bir masalı yeniden yaratmak için İstanbul’a geliyor. Oyuncakların ve perilerin sihrinin bir parçası olmaya ne dersiniz?

50. İstanbul Müzik Festivali, piyanist Alexandra Dariescu’yu Fındıkkıran ve Ben projesi ile ağırlıyor.

Çığır açan multimedya, dans ve dijital animasyon içeren piyano solistliğindeki bu özel proje, çocuklara eğlenceli ve müzikle dolu bir deneyim sunacak.

Dariescu, klasik müziğin güzelliğini genç izleyicilerle paylaşmak için bir köprü kuruyor bu projesinde. Yarattığı hikâyeleri müzikle aktararak farklı bir dünya yaratan piyanist, “Genç bir sanatçı olarak sorumluluğumun olabildiğince çok insana ulaşmak ve klasik müziğe yeni başlayanlar için köprüler kurmak olduğuna inanıyorum.” diyor ve parlak müzikalitesiyle dünya çapında müzikseverleri büyülemeye devam ediyor.

Londra Filarmoni Orkestrası, Kraliyet İskoç Ulusal Orkestrası, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Hallé Orkestrası, Galler BBC Ulusal Orkestrası, Kraliyet Liverpool Filarmoni Orkestrası ve Bournemouth Senfoni Orkestrası gibi önemli İngiliz orkestralarıyla yakın ilişkiler geliştiren sanatçı, Londra'da Royal Albert Hall, Southbank Centre ve Wigmore Hall, Amsterdam'da Concertgebouw ve New York'ta Carnegie Hall’da resitaller verdi. 2013’te Sanat ve Kültür kategorisinde Birleşik Krallık’ın Geleceğin Kadınları Ödülü’nü aldı; 2015'te ise Romanya Kraliyet Madalyası’nı alan en genç müzisyen oldu.

Alexandra Dariescu, programlarında cinsiyet eşitliğini önemseyen, az bilinen eserleri destekleyen ve farklılık ve kapsayıcılığı temel değerleri olarak benimseyen bir piyanist olarak oldukça önemli bir rol üstleniyor. Fındıkkıran ve Ben’de, Çaykovski’nin hikâyesini kurduğu sihirli dünyaya aktarıp, daha önce bir piyano resitalinde görülmemiş bir teknolojiyi kullanarak bir hayali yeniden kurmamızı sağlıyor.

Masal dünyasının atmosferini sahneye taşıyan animasyonlarla Çaykovski’nin en beğenilen eserlerinden Fındıkkıran’ın hikâyesinin Alexandra Dariescu’nun yorumunda yeniden kurulduğu bu disiplinlerarası deneyim, Atatürk Kültür Merkezi’nde!

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Tiyatro Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20