ETKİNLİKLER

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon

12

Haziran 2022

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI
CEMİ’İ CAN DELİORMAN şef
GAUTIER CAPUÇON viyolonsel

KONSER PROGRAMI

Cemal Reşit Rey
Enstantaneler (Senfonik İzlenimler)
Edward Elgar
Viyolonsel Konçertosu, Mi minör, op.85
Antonín Dvořák
Senfoni no.9, Mi minör, “Yeni Dünyadan”, op.95, B178
Ara dahil yaklaşık 100’ sürer.

KONSERE DOĞRU *
18.30-19.30 | AKM
EVİN İLYASOĞLU VE PROF. DR. ERTUĞRUL SEVSAY İLE “İSTANBUL’UN BESTECİSİ CEMAL REŞİT REY”

* TÜRKÇE

İstanbul Müzik Festivali’nin 50. yılı için olağanüstü bir kutlama! Şimdiden dünyanın sayılı konser salonlarına girmeye aday, festivalin ilk yıllarından bu yana muhteşem etkinliklere ev sahipliği yapmış olan Atatürk Kültür Merkezi’nde, günümüzün en önemli viyolonselcilerinden Gautier Capuçon, Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sahnede!

San Francisco Cronicle, Capuçon için “Müziğine özgürlük ve incelik armağan ederken, yorumladığı her esere dramatik bir önem duygusu veren nadir sanatçılardan” diyor. Konser performanslarında olağanüstü bir incelik, kendini sürekli yenileyen bir cesaret ve esnek ifadelerle viyolonseli kusursuz bir biçimde ortaya çıkaran sanatçı yorumundaki bu berrak yoğunlukla seyircisini derinden etkiliyor. Daha önce de festivalin konuğu olan Capuçon, dünyanın önde gelen orkestra şefleri ve solistleriyle Enescu, Rostropovich, Prag Baharı, St. Denis ve Evian gibi festivallerde aynı sahnede yer aldı. Oda müziği alanında ise çok aktif. Jean-Yves Thibaudet ve Lisa Batiashvili ile Elbphilharmonie Hamburg, Tonhalle Zürich, Philharmonie Berlin, Herkulessaal der Residenz Munich ve Philharmonie Paris’i kapsayan turnelere çıkan Capuçon’un yakın işbirliği yaptığı isimler arasında Yuja Wang, Nikolai Lugansky, Martha Argerich, Andreas Ottensamer, Daniil Trifonov ve Labèque kardeşler gibi yıldız sanatçılar bulunuyor. Paris’teki Louis Vuitton Vakfı’nda Classe d’ Excellence de Violoncelle’in ve ayrıca genç sanatçıları desteklemek amacıyla kurduğu ve kendi adını taşıyan Fondation Gautier Capuçon’unlideri olan, ülke çapından 40 binden fazla çocuğun klasik müzikle tanışmasını sağlayan Capuçon, Erato’nun (Warner Classics) seçkin bir sanatçısı ve geniş bir diskografiye sahip. 2020’de çıkan son albümü Emotions ile Fransa’da listelerin bir numarası oldu, 30 haftadan fazla bir süre yerini korudu ve bu çalışması elli binden fazla kopya sattı. Capuçon’un Edward Elgar’ın “bir insanın yaşama karşı tavrı” diye nitelendirdiği, en ünlü eserlerinden biri olan Viyolonsel Konçertosu’nu seslendireceği konserde, geçtiğimiz sezon Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Müzik Direktörlüğü görevini üstlenen genç ve başarılı şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki topluluk, yapıtlarıyla gurur kaynağımız olan “gerçek bir İstanbul bestecisi” Cemal Reşit Rey’in şehre dair tutkusunu yansıtan Enstantaneler’ini ve Dvořák’ın “Yeni Dünyadan” başlığını taşıyan etkileyici senfonisini yorumlayacak.

Graz KUG, Sicilya Senfoni, Lizbon Müzik Üniversitesi Orkestraları ve Almati Operası gibi uluslararası topluluklarda konuk şef olarak görev yapan, Avrupa Cantat Müzik Festivali, Acco Müzik Festivali’nin de aralarında bulunduğu önemli etkinliklere davet alan Deliorman’ın hâkimiyetinin CSO’nun gücü ve tutkusuyla birleşeceği konserde İstanbul fotoğraflarının gözümüzde canlanacağı son derece şiirsel bir akşam sizleri bekliyor...

Yer: Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20