ETKİNLİKLER

Amsterdam Sinfonietta & Valentina Lisitsa

14

Haziran 2022

AMSTERDAM SINFONIETTA
CANDIDA THOMPSON sanat direktörü & konzertmeister
VALENTINA LISITSA piyano

KONSER PROGRAMI

Thomas Adès
Shanty – Over the Sea*
William Walton
Yaylılar için Sonat
Frédéric Chopin
Piyano Konçertosu no.1, Mi minör, Op.11
Ara dahil yaklaşık 95’ sürer.

*TÜRKİYE PRÖMİYERİ

*AVUSTRALYA ODA ORKESTRASI, NEW JERSEY SENFONİ ORKESTRASI, MÜNİH ODA ORKESTRASI, HONG KONG SINFONIETTA, AMSTERDAM SINFONIETTA, İSVEÇ ODA ORKESTRASI, BASEL ODA ORKESTRASI VE GSTAAD MENUHİN FESTİVALİ VE AKADEMİSİ, İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ ORTAK SİPARİŞİ.

İstanbul Müzik Festivali, 2011’den bu yana yeni eser siparişlerinin yanı sıra, klasik müzikte çığır açan yepyeni eserlerin ilk seslendirilişlerine de ev sahipliği yapıyor. The New York Times’ın “neslinin en başarılı ve eksiksiz müzisyenlerinden biri” diye övdüğü muazzam bir besteci, şef ve piyanist Thomas Adès’in İstanbul Müzik Festivali’nin ortak siparişi son eseri Shanty – Over the Sea’nin Türkiye prömiyeri İstanbul’da gerçekleşecek.

Londra Kraliyet Operası başta olmak üzere bugüne kadar pek çok topluluk için eserler yazan ve kayıtları Grammy dahil birçok ödüle layık görülen sanatçının son eseri için The Guardian şöyle diyor: “Zamansız bir melodinin, açık denizin uçsuz bucaksız genişliklerini düşündüren, güzelliği Sibelius'u anımsatan büyüleyici bir parça...”

Bu konserde, son derece yenilikçi programlar yaratmasıyla ve aynı zamanda şefsiz müzik icrasıyla uzmanlaşan, Avrupa’nın en önemli konser salonları ve müzik festivallerinin düzenli konuğu olan Amsterdam Sinfonietta ise konzertmeister’ı Candida Thompson ile birlikte günümüzün en sevilen piyanistlerinden Valentina Lisitsa ile aynı sahnede yer alacak.

Valentina Lisitsa, klasik müziğin yalnızca ilk YouTube yıldızı değil; daha da önemlisi, internetteki başarısını Avrupa, ABD, Güney Amerika ve Asya’nın başlıca mekânlarında uluslararası kariyere dönüştüren ilk klasik sanatçı. İlk videosunu 2007’de yayınladı ve klasik müzik tarihinde benzeri olmayan bir sosyal medya kariyerinin temel taşını attı: Şimdilerde YouTube kanalı günde ortalama 75 bin görüntüleme ve 650 binin üzerinde aboneye sahip, Spotify hesabının ise aylık bir milyondan fazla dinleyicisi var. Bu eşsiz başarıyla Lisitsa, Londra’da Royal Albert Hall’da 8000 seyirci önünde, uluslararası kariyerini taçlandıran muhteşem bir resital de dahil olmak üzere dünyanın en prestijli sahnelerinde müzikseverlerle buluştu.

Lisitsa, Chopin’in derinlikli eseri 1. Piyano Konçertosu’yla, Amsterdam Sinfonietta ise hikâyesinin çeşitliliğiyle mükemmel bir derinlik yaratan, özgürlük, özlem ve rüyanın kesiştiği Thomas Adès’in İstanbul semalarında ilk kez yankılanacak yeni eserinde sizlerle...

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20