ETKİNLİKLER

Kinan Azmeh Cityband

17

Haziran 2022

KINAN AZMEH klarnet
KYLE SANNA gitar
JOSH MYERS kontrbas
JOHN HADFIELD vurmalı çalgılar

KONSER PROGRAMI

Kinan Azmeh’in caz dünyasını, Arap müziği ve diğer eserleri bir araya getiren özgün çalışmalarının yanı sıra, Şam ve New York’tan esintileri taşıyan eserleri.

Ara dahil yaklaşık 115’ sürer.

Müziğini dünyanın dört bir köşesine taşıyan Kinan Azmeh ve topluluğu, festivalin 50. yılında, derin ve bir o kadar da etkileyici izini bırakmak için İstanbul’a geliyor!

Eserlerini ve yorumunu dinleyenler, Doğu kültürlerinin dinginleştirici ve ilham veren dünyasıyla tanışırken Batı’yla kurduğu ince ve sağlam bağlarla kendisine hayran oluyorlar. Azmeh, neşe ve hüznü, teknik hâkimiyet ile akışın doğasını tamamıyla kendine özgü üslubuyla yeniden bir araya getiriyor ve tanımlanması oldukça güç olan duyguları yorumunda hafızalardan silinmeyecek müzikal bir anlatıya dönüştürüyor.

Suriye’nin Şam kentinden olan Kinan Azmeh, solist, besteci ve doğaçlama virtüözü... Sanatçı, Paris Bastille Operası’ndan Moskova Grand Hall’a, New York Carnegie Hall’dan, Londra Royal Albert Hall ve oradan Buenos Aires TeatroColón, Berlin Philharmonie ve Washington DC Kennedy Center’a uzanan konserleriyle, New York Filarmoni, Seatle Senfoni, Bavyera Radyo Orkestrası, Düsseldorf Senfoni, Doğu-Batı Divânı ve Suriye Senfoni Orkestrası gibi birçok prestijli orkestrayla, ayrıca Yo-Yo-Ma, Daniel Barenboim, Marcel Khalife ve Jian Gasparian gibi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.

New York Times’ın “yoğun duygulu”, New Yorker’ın “büyüleyici” diye nitelediği, 2019’da prestijli Opus Klassik Ödülü’nün sahibi olan dünyaca ünlü klarnetçi ve besteci Kinan Azmeh, zengin ses dünyası ve farklı müzik türlerinde kendine özgü yaklaşımıyla tanınırlık kazandı.

Kyle Sanna, Josh Meyers ve John Hadfield’den oluşan CityBand ve Hewar Trio ile pek çok sahnede müzikseverlerle buluşan Azmeh, 2012’den bu yana, Grammy ödüllü Silkroad Ensemble ile çalıyor.

Kinan Azmeh ve topluluğu, Tophane-i Amire’nin büyülü atmosferinde sanatçının caz dünyasını, Arap müziği ve diğer eserleri bir araya getiren özgün çalışmalarının yanı sıra, her iki evinden Şam ve New York’tan esintileri taşıyan eserlerini seslendirecek.

Yer: Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20