ETKİNLİKLER

Müzik Rotası @ Kadıköy

19

Haziran 2022

MOİS GABAY rehber
SELÇUK ERACUN rehber

Rota profesyonel rehberler eşliğinde yürünecektir. Rehberli gezi infoport sistemi ile gerçekleştirilecektir. Dinleyicilerimiz ücretsiz kulaklıkları, ilk konser mekânında kimlikleri karşılığında teslim alabilirler. Kimliklerini, son konser mekânı çıkışında kulaklıkları teslim ettiklerinde geri alacaklardır.

*Türkçe

12.00-12.50
13.00-13.50
Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

GÜLİN ATAKLI obua
BARIŞ BÜYÜKYILDIRIM piyano

KONSER PROGRAMI

Camille Saint-Saëns
Obua ve Piyano için Sonat, Re Majör, op.166
Robert Schumann
Obua ve Piyano için Üç Romans, op.94
Marina Dranishnikova
Obua ve Piyano için Şiir
Eugène Bozza
Pastoral Fantezi, op.37, obua ve piyano için
Ulvi Cemal Erkin
Üç Parça: I. Ninni, III. Zeybek Türküsü
13.10-14.00
14.10-15.00
Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu

JAMD TRIO
Roy Shiloah keman
Zvi Carmeli viyola
Prof. Zvi Plesser viyolonsel

KONSER PROGRAMI

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Üçlüsü, Sol minör, op.9, no.1
Franz Schubert
Yaylı Çalgılar Üçlüsü, Si bemol Majör, D471
Paul Ben-Haim
Yaylı Çalgılar Üçlüsü: I. Bölüm
14.35-15.25
15.35-16.25
Kadıköy Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

KONSER PROGRAMI

PAOLO TAGLIAMENTO keman

Johann Sebastian Bach
Solo Keman için Sonat ve Partitalar:
Keman Sonatı no.1, Sol minör, BWV 1001
Keman Sonatı no.2, Re minör, BWV 1004
15.45-16.35
16.45-17.35
Moda Meryem Ana - Asompsiyon Kilisesi

KONSER PROGRAMI

DUO ALIADA
Michal Knot saksofon
Bogdan Laketic akordeon

Igor Stravinsky 
Petruşka Süiti (1910-11), 4 sahnelik burlesk: I. Şrovetid Panayırı
Béla Bartók 
Romanya Halk Dansları, SZ56
Duo Aliada / Vlastimir Pavlović
Doğaçlama: Žikino kolo
Chick Corea 
Çocuk Şarkıları (no.6, no.4, no.11, no.7)
George Gershwin 
Üç Prelüd
Arturo Márquez
Danzòn no.2

• Müzik Rotası yürüyerek yapılacaktır. Mekânlara araçla ulaşım sağlanmayacaktır.
• Etkinlik kapsamında yer alan tüm mekânların girişlerinde isim kontrolü yapılacaktır. İzleyicilerin yanlarında kimlik getirmeleri gerekmektedir. 
• Rota üzerinde yokuş ve merdivenler bulunduğundan dinleyicilerimizin rahat ayakkabılar giymesi tavsiye olunur.
• Mekânlar engelli erişimine uygun değildir.
• Mekânlarda yiyecek içecek satışı yoktur.
• Bu etkinlikte öğrenci bileti uygulaması yoktur.
• Koltuklar numarasızdır.

İstanbul’un incisi: Kadıköy... Haydarpaşa’da hâlâ devam eden kazılar gösterdi ki, bu güzel ve huzurlu semtin geçmişi, insanlık tarihinin altın devrine, dünya üzerinde en barışçıl dönem olan neolitik çağa kadar uzanıyor. MÖ 513-512 yıllarında ünlü Pers komutanı Megabazos, tam karşı kıyıda kalan Byzantion’a bakıp bir zamanlar adı Kalkhedon olan Kadıköy için “körler ülkesi” demiş, zira Kalkhedon’un Byzantion’dan tam 17 yıl önce kurulduğunu öğrenmiş: “kör olmasalardı, kentlerini kurmak için ellerinin altında daha güzeli varken kötü bir mevkii seçmezlerdi.” Ve onun bu sözü tarih boyunca kulaktan kulağa yayılmış, hiç unutulmamış. Halbuki eski adıyla Kalkhedon “bakır ülkesi” anlamına gelir, zengin toprakları, bu toprakları besleyen dereleriyle tam da yaşanacak bir yerdir!

Müzik Rotası, İstanbul Müzik Festivali’nin 50. yılında seyri Kadıköy’e çeviriyor. Tam da semtin kurulduğu güzergâhlardan biri olan Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde başlıyor müziğin ve tarihin iç içe geçtiği yolculuğumuz. Yarının Kadın Yıldızları programımızın ilk kazananlarından, geçtiğimiz yıl Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün de sahibi olan başarılı obua sanatçısı Gülin Ataklı ve müziğin pek çok alanında çalışmalarını sürdüren ve New York Steinway Hall’da sergilediği solo performansıyla dikkat çeken piyanist Barış Büyükyıldırım ile, Saëns, Schumann, Bozza ve Erkin’in eserlerinden oluşan bir performansla güne başlıyoruz. Ardından rehberlerimizle birlikte Yeldeğirmeni’nde “dünyanın en güzel sinagoglarından biri” olarak anılan Hemdat İsrael Sinagogu’na geçiyoruz. 1899 yılında II. Abdülhamid’in izniyle inşa edilen sinagog, 19. yüzyıl yaşamının Kadıköy’deki tüm güzelliğini yansıtıyor. Rotanın bu durağında, bu muhteşem sinagogda Beethoven, Schubert ve Ben-Haim’in eserlerine uzanan bir programda Kudüs Müzik ve Dans Akademisi bünyesinde kurulan başarılı topluluk JAMD Trio’yu dinleyeceğiz.

Ardından Bahariye’deyiz... Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’nin kapıları Müzik Rotası’nın kâşifleri için açılacak. İstanbul’da fetih sonrası inşa edilen kiliseler arasında yer alan neo-Bizans ve neo-Rönesans üslubunda inşa edilen, aynı zamanda Osmanlı etkilerini taşıyan bina, Türkiyeli Rumların en önemli ve merkezi ibadethanelerinden... Burada başarılı kemancı Paolo Tagliamento’nun vereceği, tamamen Bach’ın eserlerinden oluşan dinletiden sonra yönümüzü Moda’ya çeviriyoruz: Moda Meryem Ana - Asompsiyon Kilisesi’ne. 1865 yılında inşa edilen kilisenin mimarı, Beyoğlu Belediyesi Binası’nda da imzası olan Giovanni Batista Barberini. Kilise bugün hem Latin Katolikler hem de Ortodoks Süryaniler tarafından kullanılıyor ve özellikle gösterişli çan kuleleriyle dikkat çekiyor. Burada, Rota’nın son dinletisiyle Duo Aliada bizleri bekliyor.

Müzik Rotası, bu festivalde İstanbul’un, rengini halkların ve inançların çeşitliliğinden alan en güzel semtlerinden birinde Kadıköy’de...

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20