ETKİNLİKLER

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer

19

Haziran 2022

MILOŠ KARADAGLIĆ gitar
ANDREAS OTTENSAMER klarnet*

KONSER PROGRAMI

Fernando Sor
Mozart’ın Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler, op.9
Johann Sebastian Bach
Re minör Partita no.2, “Chaconne”
Isaac Albéniz
İspanyol Süiti, op.47’den:
— Asturias
— Sevilla
Ástor Piazzolla
Histoire du Tango: 1., 2., 3. bölümler *
Heitor Villa-Lobos
Prelüd no.1, Mi minör
Prelüd no.3, La minör
Prelüd no.5, Re Majör
Ara dahil yaklaşık 100’ sürer.

Yerler kategori içinde numarasız olacaktır.

“Aranjuez’in kralı” adıyla anılan Miloš Karadaglić İstanbul Müzik Festivali’nde Andreas Ottensamer ile buluşuyor!

Gitar repertuvarının inanılmaz çeşitliliğini, olağanüstü bir biçimde dinleyicisine aktaran Classic BRIT ödüllü Miloš, seslendirdiği eserlerde beğeninin en üst sınırlarını belirliyor.

Dünyanın en tanınmış klasik gitarcılarından biri olan sanatçı, efsanevi kayıt şirketi Deutsche Grammophon ile işbirliğinden bu yana, biletleri günler önceden tükenen resitallerin yanı sıra uluslararası orkestralarla dünyanın en önemli müzik merkezlerinde ve festivallerde yer aldı; gerçekleştirdiği kayıtlarla da müzik listelerinin üst sıralarına yerleşti. Royal Albert Hall’da, tüm salonun hınca hınç dolu olduğu solo gitar konseriyle izleyicileri ve eleştirmenleri kendine hayran bırakan Miloš, bu yılın haziranında yeniden Royal Albert Hall’da bir konser verecek.

BBC Proms’da yaklaşık 6000 izleyiciye BBC Senfoni ile birlikte Joby Talbot’ın Ink Dark Moon başlıklı gitar konçertosunun dünya prömiyerini gerçekleştiren sanatçı, bu eserin Türkiye’deki ilk seslendirilişine İstanbul’da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile birlikte imza attı. Geçtiğimiz sezon, Wigmore Hall, Verbier ve Rheingau Müzik Festivallerinde resitaller verdi, 12 toplulukla birlikte, Asya, Birleşik Krallık ve ABD’de Voice of Guitar başlıklı programla kapsamlı bir turneye çıktı.

Ve “klasik müziğin gitardaki kahramanı” Miloš, Sor, Bach, Albéniz, Piazzolla ve Villa-Lobos’un her biri yoğun duyguları çağıran, yazıldığı dönemi aşıp evrenselleşen yapıtlarından oluşan bir programda Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer’i sahnesine konuk ediyor.

Etkileyici albümleriyle 2015’te ECHO Klassik’i kucaklayan Ottensamer, Barbican, Carnegie Hall, Konzerthaus gibi Avrupa’nın önemli merkezlerinde, aralarında Mariss Jansons, Simon Rattle, Yannick Nézet-Séguin’in de bulunduğu şefler yönetiminde Berlin, Viyana, Rotterdam ve Bremen Filarmoni de dahil olmak üzere pek çok konserde yer aldı, enstrümanının olanaklarını ustaca dinleyicilerine yaşattı.

Gitar ve klarnetin eşsiz bir biçimde buluştuğu konser, barok tarzının en ince detaylarını barındıran, tablo ve vitraylarıyla, tavanındaki inanılmaz güzellikteki resimlerle büyüleyici bir atmosfer yaratan Harbiye Saint Esprit Katedrali’nde!

Yer: Harbiye Saint Esprit Katedrali

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20