ETKİNLİKLER

Mare Nostrum

20

Haziran 2022

RICHARD GALLIANO akordeon
PAOLO FRESU trompet
JAN LUNDGREN piyano

KONSER PROGRAMI

Jan Lundgren
Mare Nostrum
Richard Galliano
Chat Pitre
Paolo Fresu
Apnea
Jan Lundgren
Leklåt
Richard Galliano
Aurore
Richard Galliano
Blues sur Seine
Paolo Fresu
PavesePaolo Fresu
Human Requiem
Jan Lundgren
Ronneby
Paolo Fresu
Perfetta
Jan Lundgren
Love Land
Michel Legrand
The Windmills of Your Mind
Richard Galliano
Letter to My Mother
Arasız yaklaşık 80’ sürer.

Kapıda isim kontrolü olacaktır. İzleyicilerimizin yanlarında kimlik getirmeleri gerekmektedir. Mekâna giriş Tomtom Kaptan Sokak’tan olacaktır. Yerler kategori içinde numarasızdır.

"Güçlü bir iç dengeye sahip lirik bir caz topluluğu”
— Downbeat, USA

Fransız Sarayı’nın, her bir köşesi asırların sesi olan dokusunda, Fransız akordeoncu Richard Galliano, Sardinyalı trompetçi Paolo Fresu ve İsveçli piyanist Jan Lundgren’den oluşan üçlü, son kayıt çalışması Mare Nostrum ile müzikseverlerle...

Mare nostrum, Latince hem Akdeniz’e verilen isim hem de “bizim denizimiz” anlamını taşıyor. Büyük bir denizin çevresinde yaşayan halklar, alışkanlıklar, nesilden nesile aktarılan duygular ve kimi zaman ifadeler adeta tek bir atmosferde, kültürlerin kuşatıcılığı ve kapsayıcılığında o biricik, ortak anlamı yakalıyorlar. Fresu, Galliano ve Lundgren de böyle... Dünya çapında sayısız dinleyici, onların müziklerinde hayat bulan “Avrupa'nın sesiyle” büyüleniyor. Cazın sınırlarını, kendi köklerini araştırarak genişleten üçlü, denizin yaşamlarındaki rolünü, sürekli bir varlık, ilham kaynağı, düşsel yolculuk ve karşılaşmanın başlangıç noktası olarak görüyor.

Onlar, aynı zamanda, deneyimlerini modern caz alanında gerçekleştirdikleri çok sayıda projeye yansıtan, sınırları aşan ve türleri birbirine bağlayan müzisyenler... Yorumlarındaki şiir, müziğe olan aşkları aralarındaki bağı oluşturuyor ve yeni albümlerinde bunu her zamankinden daha fazla gerçekleştiriyorlar.

2020’de sanatta 50. yılını kutlayan, üretken kariyeri boyunca 50’den fazla albümde imzası bulunan Richard Galliano, klasik repertuvar ve pek çok orkestra için Nigel Kennedy ile projeler üretmiş bir sanatçı. Son 30 yılda Afro-Amerikan müziğinin en önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaşan Paolo Fresu, hem bir eğitimci hem kültür-sanat yöneticisi hem de benzersiz trompet yorumuyla çağdaş caz sahnesinin önemli isimlerinden biri. Farklı türler arasında müzik yapabilen bir sanatçı olarak tanımlanan Jan Lundgren ise Avrupa cazını tanımlama ve Amerikan cazından ayırma sürecinde öncü oldu.

Bu üç müzisyen, Mare Nostrum ile bu kez İstanbul’da, şehre maviliğini veren denizin kokusunda Fransız Sarayı’nda!


Yer: Fransız Sarayı

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20