ETKİNLİKLER

Tan Dun & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

22

Haziran 2022

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
TAN DUN şef
DANIEL HOPE keman
ALEXEY BOTVINOV piyano

KONSER PROGRAMI

Igor Stravinsky
Feu d’artifice, op.4 (Fireworks)
Tan Dun
İkili Konçerto, keman, piyano, yaylılar orkestrası ve vurmalılar için*
Tan Dun
Passacaglia: Secret of Wind and Birds
Igor Stravinsky
Ateş Kuşu Süiti
Ara dahil yaklaşık 80’ sürer.

TÜRKİYE PRÖMİYERİNEW CENTURY ODA ORKESTRASI, ODESSA CLASSICS FESTİVALİ, İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ VE BORUSAN SANAT ORTAK SİPARİŞİ

KONSERE DOĞRU *
18.30-19.30 | AKM
FEYZİ ERÇİN İLE “PERDEDEN SAHNEYE: FİLM MÜZİKLERİNİ DİNLEMEK” BAŞLIKLI SOHBET

* TÜRKÇE

KONSER ÖNCESİNDE TAN DUN’A 50. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ’NİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ SUNULACAKTIR.

“Onun müziği hem alabildiğine kapsayıcı hem de büyük bir dinleyici kitlesinde olağanüstü bir yankı uyandırıyor.”
— Gramophone

Tarih boyunca ilklere ev sahipliği yapan İstanbul’a muhteşem bir armağan: Dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun, Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyenlerin yıllar sonra dahi hatırlayacağı bir prömiyere imza atacak.

Kariyerini aldığı en prestijli ödüllerle kuran Tan Dun müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırmış, çokyönlü bir sanatçı. Aynı anda hem popüler hem de radikal ve deneysel çalışmaları dünyanın dört bir yanında büyük bir yankı uyandırıyor, mevcut kategorileri altüst ediyor. Özellikle opera ve sinema filmlerinin repertuvarına yaptığı katkılarla yalnızca klasik müzikseverlere değil, çok daha geniş bir hayran kitlesine kavuşan Dun, aldığı Oscar ve Grammy ödülleriyle de kariyerini taçlandırdı.

Doğu ve Batı geleneklerinin sınırlarını aşan ve onları adeta yeniden tanımlayan yaratıcı repertuvarı, dünyanın önde gelen orkestraları tarafından seslendirilen yapıtları, orkestrayı ve konser deneyimini yeniden ele alan ve çığır açan yaklaşımları, bambaşka ses alanlarını keşfeden buluşlarıyla dünya müzik sahnesinde kalıcı bir iz bırakmaya devam eden Dun’un, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Stanford Live’ın Bing Konser Salonu’nda, kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası tarafından dünya prömiyeri yapılan İkili Konçerto’su, aynı muhteşem solistlerle bu defa Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile birlikte seslendirilecek.

“Günümüz klasik müzik sahnesinde, müzik elçisi rolünü Daniel Hope kadar mükemmel bir şekilde taşıyan çok az kişi var.” 
— Gramophone

BİFO izleyicilerinin de yakından tanıdığı ve sevdiği, müziği yalnızca solist olarak değil, yazar, yapımcı, aktivist ve yayıncı olarak yaşamının her alanına yerleştirmiş olan Daniel Hope, Avrupa, Amerika ve Asya’nın en saygın müzik merkezlerinde dinleyicileriyle buluşuyor. Daha önce Daniel Barenboim, Plácido Domingo ve Berlin Filarmoni’nin layık görüldüğü Avrupa Kültürü Müzik Ödülü’nün 2015 yılında sahibi olan kemancı, dünyaca ünlü orkestralar ve şeflerle konser vermenin yanı sıra, pek çok topluluğu da yönetiyor. Eleştirmenlerin “Jacqueline du Pré’den bu yana gelmiş geçmiş en heyecan verici İngiliz yaylı çalgı icracısı” diye övdüğü Hope ile birlikte bu konserde Ukrayna’nın en sevilen piyanistlerinden Alexey Botvinov yer alıyor.

“Alexey Botvinov, dünya çapındaki kariyerinin zirvesinde bir piyanist.”
— Tages Anzeige

“Özgün müzik anlayışının gerçek bir göstergesi” olarak nitelenen piyanist, en son Hope yönetimindeki New Century Oda Orkestrası ile Almanya turnesine çıkmış ve geçtiğimiz yıl yine Hope ile birlikte Deutsche Grammophon için kaydettikleri Schnittke’nin keman konçertoları albümüyle klasik müzik dünyasında büyük ses getirmişti. Berlin Philharmonie, Leipzig Gewandhaus, Zürih Tonhalle, Hamburg Philharmonie ve BeethovenhausBonn gibi müzik merkezlerinde dinleyicilerine unutulmaz dakikalar yaşatan Botvinov, Hope ile işbirliğini dünya prömiyerini yaptıkları Dun’un İkili Konçerto’suyla İstanbul’a taşıyor.

Bugüne kadar yıldız solistlerini ağırladıkları sezon konserleri, gerçekleştirdiği kayıtlar, Hong Kong’tan Paris’e Théâtre des Champs Elysées’ye uzanan birbirinden başarılı yurtdışı turneleriyle adından gururla bahsettiren BİFO, kurulduğu günden bu yana İstanbul Müzik Festivali ile ayakta alkışlanan konserlerde dünya ve Türkiye prömiyerlerine imza attı, uzun yıllar festivalin sürekli orkestrası olma misyonunu üstlendi. İstanbul Müzik Festivali ve Borusan Sanat'ın ortak siparişi olan Dun'un eseriyle bu verimli işbirliği bir adım daha ileriye taşınıyor. 

Tan Dun, New York Times’a verdiği röportajda, “Müzik benim dilimdir” diyor; “Bence Doğu ve Batı yalnızca konuşma biçimleri ya da benzer yemek pişirme biçimleridir. Doğu ve Batı benim için bir artı birin bire eşit olduğu eşsiz bir tarif...” Dun’un yeni yapıtı, Doğu ile Batı’nın bir olduğu İstanbul’da, onun tam kalbinde yer alan Atatürk Kültür Merkezi’nde ve yarım asırdır şehre “klasik” rengini veren İstanbul Müzik Festivali’nde!

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20