HABER

35. Uluslararası İzmir Festivali Başlıyor

04.05.2022


Paylaş:

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 35. Uluslararası İzmir Festivali’ni 07 Haziran - 20 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenleyecek.  
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana sponsorluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü ve Portekiz Büyükelçiliği iş birliğiyle 35. Uluslararası İzmir Festivali’nin programında yer alan 10 etkinlik AASSM, Celsus Kütüphanesi, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi, Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İzmir Agora ve Çeşme Kalesi’nde yapılacak.  
 

Açılışta İzmir Renkleri 
Uluslararası İzmir Festivali 35. yılında adını taşıdığı kentin, İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılı coşkusunu da yaşamakta. Bu nedenle 35. açılış konserinin programında İzmirli besteci Ahmed Adnan Saygun’un İzmir’de ilk kez seslendirilecek 3 Numaralı Senfonisi Op. 39 ile Hasan Uçarsu’nun İzmir için yazdığı İzmir, Güzel İzmir adlı eseri yer alıyor. Geçen 35 yıl içinde İzmirli yerleşik sanat kurumlarıyla yakın çalışma içinde olan İKSEV, 35. Uluslararası İzmir Festivali’ni 7 Haziran 2022 Salı günü AASSM’de şef Gürer Aykal yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) ve solist ve eğitimci olarak müziğimizin önemli isimlerinden keman sanatçısı Cihat Aşkın ile açacak. Aşkın, konserde Mozart’ın 5 Numaralı Keman Konçertosu’nu seslendirecek. 
 
Üç Denizin Sesi
Efes’te sınırlar ötesi kültürel iş birliğinin güzel örneklerinden biri olan, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz’e kıyısı bulunan 23 ülkenin orkestralarının solist sanatçılarından ve grup şeflerinden oluşan Üç Denizin Sesi – Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefleri Aziz Shokhakimov yönetiminde Uluslararası İzmir Festivali’nin 35. Yılını kutluyor. Orkestra, günümüzün en parlak piyanistlerinden, pek çok uluslararası ödülün sahibi Can Çakmur’a eşlik edecek. Konserde Ferit Tüzün’ün Nasreddin Hoca, Çaykovski’nin 1 Numaralı Piyano Konçertosu Op.23 ve Bernstein’in West Side Story'den Senfonik Danslar'ı seslendirilecek. 
 
Türk Besteleri Dünya Bale Sahnesinde    
İKSEV, 35. Uluslararası İzmir Festivali’nin “yeni sanatsal üretimlere olanak sağlayacak bir festival” olması için, zor ekonomik şartlara rağmen önemli bir atılım yapıyor. Geçmiş festivallerde, gösterilerin yanı sıra atölye ve ustalık sınıfı çalışmalarıyla çok başarılı iş birliklerine imza atan İKSEV ve Martha Graham Dans Tiyatrosu, 35. Yıl programında yer alacak yeni bir proje üzerinde çalışıyor.  
Modern Dansın dünyada tanınıp yayılmasını sağlayan Martha Graham Dans Tiyatrosu’nun dünya çapında tanınan koreografları, 10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın birincisi Doğaç İşbilen’in Piyano Konçertosunun birinci ve üçüncü bölümlerine koreografi hazırlıyor. Bu koreografi 13 – 27 Haziran 2022 tarihleri arasında İKSEV’de yapılacak, ustalık sınıfı düzeyindeki atölyede Türk dansçılarla çalışılacak.  Genç Türk bestecilerinin eserlerini dünyaya açan bu çalışma 28 Haziran 2022 Salı günü 35. Uluslararası İzmir Festivali programı içinde yer alan Martha Graham Dans Tiyatrosu gösterisinde sahnelenecek.  
 
Kamelyalı Kadın Festival’de 
Romanya’nın olağanüstü potansiyele sahip, dinamik topluluğu Sibiu Ballet Theatre 35. Uluslararası İzmir Festivali’nde dünya klasiklerinin en tanınmışlarından biriyle, Alexander Dumas’ın ölümsüz eseri Kamelyalı Kadın'ın yepyeni uyarlamasını sahneleyecek. Koreografisini uluslararası üne sahip Mehmet Balkan’nın yaptığı Kamelyalı Kadın'ın dekor ve kostümleri de Türk sanatçılar Tayfun Çebi ve Gülay Korkut’a ait. Kamelyalı Kadın, 15 Haziran 2022 Çarşamba günü Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosunda izlenebilecek.  
 
21. Yüzyılın Dahi Kemancısı 
Polonya’nın parlak yıldızlarından biri olan, bugüne kadar bir keman sanatçısının Polonya ve Avrupa’da kazanabileceği bütün ödülleri kazanan Jaroslav Nadrzycki ve piyanist Joanna Zathey, Polonya Büyükelçiliği iş birliğiyle 22 Haziran 2022 Çarşamba günü Celsus Kütüphanesi'nde verecekleri konserle 35. Uluslararası İzmir Festivali’ne katılacak. Nadrzycki, keman literatüründeki en zor eserleri çağdaş bir yorumla kolaylıkla seslendirmesiyle tanınıyor. 
 
Çok Kültürlü Konser 
Kullandığı özel enstrüman tekniği ve deneyselliğiyle ün yapan, kontrbası bir yandan bir solo enstrümana, bir çeşit Flamenko gitarına ve bir doğu enstrümanına dönüştürebilmesiyle tanınan Renaud Garcia- Fons son projesi La Luna Seda ile 35. Uluslararası İzmir Festivaline katılıyor. Sanatçıya Derya Türkan (kemençe), Sekan Halili (kanun) ve Kiko Ruiz(Flamenko gitar) eşlik ediyor. Konser, İnstitut français İzmir iş birliğiyle 25 Haziran 2022 Cumartesi günü Celsus Kütüphanesi'nde yapılacak. 
 
Martha Graham Dans Tiyatrosu Festival’de 
35. Uluslararası İzmir Festivali izleyicileri 28 Haziran 2022 Salı günü Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda dünyaca ünlü Martha Graham Dans Tiyatrosu'nu izleme fırsatı bulacaklar. Modern Dansın ustaları gösteride koreografileri Martha Graham’a ait olan Acts of Light, Diversion of Angels ve Ekstasis adlı eserleri sahneleyecek. Festival izleyicileri bu gösteride Doğaç İşbilen’in bestesi üzerine yapılan eserde Türk dansçıları izleme fırsatı bulacak. 
 
Alplerden Ege’ye  
30 Haziran 2022 Perşembe günü İzmir Agora’da bulunacak Festival izleyicileri sıra dışı bir konsere şahitlik edecekler. İzmir İtalya Konsolosluğu iş birliğiyle yapılacak konserde Carlo Torantallo, dinleyicilerine favori çalgısı Alphorn’u dinleme fırsatı sunacak. Bu az bilinen çalgıyı dünyaya tanıtan Torantallo, İzmir Festivali için özel bir program hazırlıyor. 
 
Özgün ve Çağdaş  
Yıllardır evrensel vokal müzik sahnesinde sağlam bir yere sahip Ensemble Sjaella, 35. Uluslararası İzmir Festivali’nin sıra dışı konserlerinden birini vermek üzere İzmir’e geliyor. Ünlü festivallerde konserler veren ve sayısız yarışmada birincilik ödülü alan Sjaella, sahnede bir arada duran ve çocuksu deneyim alanını kaybetmemiş kadınların ruhudur. 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü İzmir Agora’da izlenebilecek konser İzmir Goethe Enstitüsü iş birliğiyle yapılacak.
 
Fado’nun Divası 
35. Uluslararası İzmir Festivali 20 Temmuz 2022 Çarşamba akşamı Çeşme Kalesi’nde yapılacak Fado konseriyle sona eriyor. Portekiz Büyükelçiliği iş birliğiyle yapılacak konserde, otantik Fadosu ile izleyicilerini büyüleyen Tania Oleiro sahne alıyor. 15 yıldır Fado söyleyen, tarihsel mirasında kök salmış olan Tânia Oleiro; repertuvarını, eşlik eden müzisyenlerini ve olağanüstü yorumlayıcı gücünü dikkatle dengeleyerek, Fado müziği için geleceğin yolunu açan yeni bir değer...
 
35. Yıla Özel Afiş  
İKSEV, Uluslararası İzmir Festivali’nin 35. yılı için özel bir afiş seçti. Festival afişinde kullanılan resmi, mimar- ressam Ayşe Tatari yaptı. İzmir’in canlı ve renkli yaşamını simgeleyen afiş Festival süresince İzmir sokaklarını süsleyecek. 
 
 
35. Uluslararası İzmir Festivali’nin biletleri 16 Mayıs 2022 Pazartesi gününden itibaren Biletix'ten alınabilir. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20