HABER

Yunus 'Mânâ' ve Alaz ile Cemre

04.05.2022


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi prömiyerini Mart ayında yaptığı, yeni jenerasyon koreograflar Ebru Cansız’ın Yunus “Mânâ” ve Deniz Özaydın’ın Alaz ile Cemre eserleri 5 Mayıs 2022 Perşembe akşamı AKM Tiyatro Sahnesi’nde olacak. 
 
Librettosu Işık Noyan’a ait olan Yunus “Mânâ”da; Yunus Emre’nin hakikat arayışındaki yolculuğu, bu yolda ona hocalık eden Hacı Bektaş-ı Veli ve Taptuk Emre ile birlikte hayatına dokunan kişilerin onu bilgeliğe götürüşü ve Yunus’un ‘’varlığın mânâsını başka yerde değil, onun insanın kendi özünde olduğunu’’ anlaması konu ediliyor.  
 
Eserin koreografı Ebru Cansız "Yunus’un en önemli özelliğinin bir halk şairi olarak ilahi aşkı, insanı, duyguyu ve aklı halk dilinden insanlara aktarması olduğunu görmek,  o yalın ama güçlü anlatım dili, hareket dili oluşturmamda yardımcı bir anahtar oldu. İnsanlara ilahi aşkı anlatmış bir halk ozanı rehberliğinde, hareketin mânâ ve gücünü, insanlara yalın bir anlatımla nasıl aktarabileceğim sorusunu getirdi. Dansın, görsel grafiksel şeklinden çok bedendeki akıl ve duygunun hareket ile nasıl hemhal olabileceği arayışına odaklandım."
 
Mehmet Dülger’in librettosunu yazdığı Alaz ile Cemre'de; İhtiyar Bey’in tek oğlu Alaz’ın kazandığı zafer kutlanırken bilge Şaman’ın baktığı fal sonrası delikanlının Issık Gölü’nde kader avına çıkışı ve sırtından vurduğu alageyiğin güzeller güzeli Cemre’ye dönüşmesi ve gölün onlara mezar olması anlatılır. 
 
Eserin koreografı Deniz Özaydın "İster istemez insanın hissettiği duygular çok gerçek. Üzüntü, sevinç, mutluluk hepimizin bildiği ve çok güçlü hissedebildiği duygular. Librettoda geçen hikayeyi birebir yaşamamış olsak da, en azından bu duyguları bildiğimizi, hepimizin deneyimlediğini düşünüyorum. Sonuç olarak o duyguları eserin icrası esnasında dansçılarla birlikte hissetmek ayrı bir keyif veriyor." 
 
Her iki eserin de müzikleri, dünya bale repertuvarında bulunan tek Türk bale eseri Judith’in bestecisi Çetin Işıközlü’ye ait.  
 
Yunus “Mânâ” ve Alaz ile Cemre 
5 Mayıs 2022 Perşembe, 20:00
AKM Tiyatro Sahnesi
 
     
 

Yunus “Mânâ”, Neoklasik Bale / 1 Perde
Müzik: Çetin Işıközlü
Koreografi: Ebru Cansız
Libretto: Işık Noyan
Dekor Tasarımı: Ferhat Karakaya
Kostüm Tasarımı: Gizem Betil
Kostüm Uygulama: Olcay Engin Kaymaz
Işık Tasarımı: Taner Aydın
İllüstrasyon Video: Gökçe Erverdi
 
Yunus: Çağatay Özmen
Taptuk Emre: Mehmet Nuri Arkan
Taptuk Emre’nin kızı Bacım Sultan: Deniz Kılınç Tunçeli
Ana: Zuhal Karaca
Bektaşi: M.K. Onur Tunay
Yolcu: Egemen Kement ve İDOB dansçıları
 
    
 

Alaz ile Cemre, Modern Bale / 1 Perde  
Müzik: Çetin Işıközlü
Koreograf: Deniz Özaydın
Libretto: Mehmet Dülger
Dekor Tasarımı: Ferhat Karakaya
Kostüm Tasarımı: Gizem Betik 
Kostüm Uygulama: Olcay Engin Kaymaz
Işık Tasarımı: Taner Aydın  
 
Alaz: Batur Büklü
Cemre: Berfu Elmas 
Şaman: Alican Güçoğlu 
Baba: Arda Erkara ve İDOB dansçıları

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20