HABER

Sanatseverler, Mayıs'ta da CSO Ada Ankara'da Buluşacak

06.05.2022


Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) - Vurmalı Çalgılar Konseri
6 Mayıs - CSO Ana Salon - 20:30

CSO timpani grup şefi Dinçer Özer ile Vurmalı Çalgılar Konseri 6 Mayıs’ta CSO Ana Salon’da sanatseverlerle buluşuyor. Anlatımını ve şefliğini Dinçer Özer’in üstlendiği konserde, klasikten popülere anlatımlı ritim gösterileri de yer alıyor. CSO sanatçılarından Hakan Yağuş, Can Kıyıcı, Doğa Berk Oktay, Ata Özer ve Giz Öztaş’ın yanı sıra; Soner Özer, Tarkan Yedican ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar öğrencileri ve Ahmet Hızal İlkokulu Ritim Topluluğu da yer alacak. Konserin sunumunu ise Suat Karausta üstleniyor. 
 
Maskeli Balo - Ankara DOB
7 Mayıs - CSO Ana Salon - 20:00

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Giuseppe Verdi’nin en bilinen eserlerinden Maskeli Balo’yu Mayıs ayında yeniden CSO Ana Salon’da sahneleyecek. 
 
Orkestra Şefi: Andrea Solinas 
Riccardo: Faik Mansuroğlu
Amelia: Seda A. Ayazlı
Renato: Kamil Kaplan
Ulrica: H. Zeliha Kökcek
Oscar: Ezgi Biçici
Silvano: Erdem Baydar
Tom: Vedat Dalgıran
Samuel: Emin Özdemir
Un Giudice: Ali Can Akyıldız
Un Servo d’Amelia: Sait Dinçer Keser 
 
Bach’tan Minimalizme, İskoçya’dan İngiltere’ye
10 Mayıs - Ana Salon - 20:00

Kuşağının önde gelen gitaristlerinden, İskoç virtüoz Sean Shibe, İngiltere’nin yıldızı hızla yükselen kontrtenorlarından James Hall ile Ankaralı müzikseverleri heyecanlandıracak bir performans için CSO Ada Ankara sahnesinde buluşacak. Kazandığı pek çok ödülün yanı sıra Avrupa’nın saygın salonlarında verdiği konserlerle ve müzikal iş birlikleriyle adından övgüyle söz ettiren Sean Shibe, akustik ve elektro gitarla farklı dönemlerden eserler yorumluyor. İzleyicilerin bambaşka bir deneyim yaşayacakları bu çok özel konserde Shibe ve Hall, John Dowland, Bach, Reich’in eserlerini seslendirirken izleyicileri Barok dönemden Rönesans’a, minimalizmden Çağdaş döneme uzanan geniş bir aralıkta keyifli bir müzik tarihi yolculuğuna çıkaracak.

Program:
J. S. Bach: Mi Minör Süit, BWV 996
J. Dowland: Come Again, Sweet Love, Go Crystal Tears, Away With These Self Loving Lads, Now, Oh Now, I Needs Must Part
Anonymous: İskoç lavta el yazmalarından 
Roth, Williams, Sharp Scarborough Fair, The Turtle Dove
S. Reich: Electric Counterpoint

Akademik Başkent Sezon Konserleri #11
11 Mayıs - Mavi Salon - 20:00

Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent, Akademik Başkent Sezon Konserleri’nin 11’incisiyle yeniden CSO Ada Ankara’da. CSO Müzik Direktörü Cem’i Can Deliorman yönetiminde 11 Mayıs’ta CSO Mavi Salon’da seyirci karşısına çıkacak orkestra keman sanatçısı Tolga Kulak’a eşlik edecek. Konserde Mehmet Can Özer’in Mehmet Siyahkalem’in çizimleri üzerine kurguladığı Kara Kam isimli eseri ve C. Reinecke’nin Yaylı Sazlar için Serenade’ı yorumlanacak. Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kemancılardan Tolga Kulak ise Beethoven’ın ünlü Keman Konçertosu’nu viyolonsel sanatçısı Hakan Hürkan Şahin’in yaptığı yaylı versiyon eşliğinde seslendirecek. 
 
Program:
M. Can Özer: Kara Kam
C. Reinecke: Serenade
L. V. Beethoven: Keman Konçertosu (Yaylı Orkestra Versiyonu)
 
Elvin Hoxha Ganiyev
11 Mayıs - Tarihi Salon - 20:00

Genç keman virtüozu Elvin Hoxha Ganiyev, Johann Sebastian Bach ve Eugene Ysaye’nin solo keman sonatlarını yorumlayacağı bir konserle CSO Ada Ankara’ya konuk oluyor. Ganiyev’in derin müzikalitesi ve virtüozitesi üzerine oluşturulan “Sade” başlıklı konser teması, Bach ve Ysaye’nin solo keman sonatlarında sadeliğin aslında üstün bir matematik ve müzik formu üzerine kurulu olduğunu gözler önüne serecek. Bu iki dev bestecinin sıra dışı sadeliği, Ganiyev’in ustalıklı icrasıyla 11 Mayıs’ta CSO Ada Ankara Tarihi Salon sahnesinde hayat bulacak.
 
Program:
 J. S. Bach: Solo Keman Sonatı, No.1, Sol Minör, BWV 1001
 E. Ysaye: Solo Keman Sonatı, Op.27, No.2, La Minör
 J. S. Bach: Solo Keman Sonatı, No.2, La Minör, BWV 1003
 E. Ysaye: Solo Keman Sonatı, Op.27 No.3, Re Minör
 E. Ysaye: Solo Keman Sonatı, Op.27, No.6, Mi Majör
 
Yürekten Dile Türküler 
12 Mayıs - Mavi Salon - 20:00

Türk Halk Müziğine bağlaması ve sesiyle uzun yıllardır emek eve gönül veren usta yorumcu ve besteci Nurullah Akçayır, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu eşliğinde CSO Ada Ankara Mavi Salon’da sahne alacak. Albümleriyle halk müziği sevenlerin gönlünde yer eden sanatçı, sevilen türküleri Ankaralı izleyiciler için seslendirecek.
 
Anılardaki Şarkılar
12 Mayıs - Tarihi Salon - 20:00 

Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, saz sanatçısı ve bestekâr Faruk Şahin’in 50. sanat yılını özel bir konserle kutlayacak. Kariyeri boyunca 500’e yakın eser besteleyen ve besteleri TRT repertuvarına alınan Faruk Şahin’in anılacağı konserde, şef Suat Kılıç yönetiminde sahne alacak Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, sanatçının ödüllü şarkılarını seslendirecek.
 
CSO - Avrupa Günü Özel Konseri
13 Mayıs - CSO Ana Salon - 20:00

CSO, 13 Mayıs akşamı CSO Ada Ankara Ana Salon’da Avrupa Günü Özel Konseri ile izleyici karşısına çıkacak. Letonyalı şef Gints Glinka yönetimindeki konserde günümüzün en başarılı viyola sanatçılarından Tatjana Masurenko solist olarak yer alacak. Konserde Sir W. Walton’ın Viyola Konçertosu ve J. Brahms’ın Do Minör 1. Senfoni’si seslendirilecek. 
 
Program:
Sir W. Walton: Viyola Konçertosu 
J. Brahms: Senfoni No.1, Do Minör, Op.68
 
Ghislain Leroy Solo Org Resitali
13 Mayıs - Tarihi Salon - 20:00

Kuşağının en parlak org virtüozlarından Ghislain Leroy, org repertuvarının seçkin yapıtlarını seslendireceği bir resitalle CSO Ada Ankara’ya konuk oluyor. Japonya’dan Amerika’ya pek çok ülkede başarılı konserler veren ve uluslararası çapta tanınan Fransız org virtüozu Leroy, CSO Tarihi Salon’da Vivaldi/Bach, Mozart, Handel ve Campion’ın birbirinden güzel eserlerini Ankaralı müzikseverler için yorumlayacak. Bach’ın bestelediği ve dünyanın en ünlü org eseri olarak kabul edilen Toccata ve Füg de Leroy’un ustalıklı icrasıyla CSO Ada Ankara’nın Tarihi Salon’unda yankılanacak.
 
Program:
François Campion: Lavta Süiti'nden parçalar
Georg Friedrich Haendel: Chaconne, Fa Majör, HWV 485
Antonio Vivaldi/Johann Sebastian Bach: Dört klavsen için Konçerto, BWV 1065 (Uyarlama: André Isoir)
Wolfgang Amadeus Mozart: EinStück für einOrgelwerk in einer Uhr, KV 594
Wolfgang Amadeus Mozart: Andante, Fa Majör, KV 616
Johann Sebastian Bach: Toccata ve Füg, Re Minör BWV 565

Maddalena Del Gobbo ve Arkadaşları
14 Mayıs - CSO Ana Salon - 20:00

Viola da gambanın uluslararası yıldızı Maddalena Del Gobbo, enstrümanının narin ve büyülü sesini müzikseverlerle paylaşmak üzere CSO Ada Ankara sahnesine konuk oluyor. Klasik müzik endüstrisinin en prestijli firmalarından Deutsche Grammophon ile kayıt yapan tek viola da gamba sanatçısı olan Gobbo, konserde Viyana Filarmoni Orkestrası’nın önde gelen virtüozlarından Tamás Varga (viyolonsel) ve Robert Bauerstatter (viyola) ile Barok ve Klasik dönemden birbirinden güzel duo ve triolar seslendirecek. Maddalena Del Gobbo, aynı zamanda Barok çağın çok sevilen gamba bestecileri Marin Marais ve Monsieur de Saint Colombe’dan da solo eserler icra edecek. Versailles ve Eszterházy saraylarının müzikal ışıltısını ve sanatsal görkemini tüm güzelliğiyle CSO Ada Ankara sahnesine taşıyacak konser programı, dinleyicileri viola da gambanın gizemli tınısında unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Program:
Joseph Haydn: Bariton, viyola ve viyolonsel için 27 numaralı Divertimento, Re Majör, Hob. XI:27
Marin Marais: Quatrième livre de pièces albümünden dördüncü süit, La Minör
L´Arabesque - Quatrième livre de pièces de viole albümünden
Monsieur de Sainte Colombe: Sarabande en passacaille (viola da gamba için)
François Couperin: Sol Majör Duo, viyola da gamba ve viyolonsel için
Ara
Luigi Tomasini: Bariton Trio, Do Majör (Korcak 19)
Andreas Lidl: 3 numaralı Divertimento, Sol Majör
Joseph Haydn: Bariton, viyola ve viyolonsel için 110 numaralı Divertimento, Do Majör, Hob. XI:110

Başar Can Kıvrak Piyano Resitali - Les Preludes
14 Mayıs - Mavi Salon - 20:00

Genç neslin başarılı piyanistlerinden Başar Can Kıvrak, Les Preludes resitaliyle CSO Ada Ankara Mavi Salon’da sanatseverlerin huzuruna çıkacak. Ülkemizin ve dünyanın önemli orkestralarıyla çok sayıda konser veren Kıvrak, Cesar Franck’ın 200. doğum yılına ithaf ettiği konserinde bestecinin iki büyük yapıtının yanı sıra 150. doğum yılı yaklaşan Sergey Rahmaninov’un Prelüdlerinden oluşan büyüleyici bir repertuvar sunacak.

Program:
S. Rahmaninov: Prelüdler, Op.32 No.1, 2, 3, 4
C. Franck: Prelüd, Füg ve Varyasyon Op.18 (arr. H. Bauer)
S. Rahmaninov: Prelüdler, Op.32 No.8, 10, 12
C. Franck: Prelüd, Koral ve Füg

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20