HABER

Hisar Genç Filarmoni Orkestrası İlk Konserini Başarıyla Verdi

06.05.2022


Paylaş:

Hisar Okulları öğrencilerinin katılımıyla kurulan Hisar Genç Filarmoni Orkestrası (HGFO) ilk konserini başarıyla verdi. Konserde, en küçük üyesi 12 yaşında olan orkestraya konuk solistler Burak Kut (tenor), Asude Cemre (soprano) ve Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Berk Özbek (tenor) eşlik etti. Konser, okul kampüsündeki Kültür Merkezi’nin 500 seyirci kapasiteli ve tam donanımlı sahnesinde izleyicilere açık olarak verildi. 2009’dan bu yana açık olan ve pek çok değerli sanatçı ve tiyatrocuya ev sahipliği yapan merkez, çevre okullara ve bölge sakinlerine yönelik bir kültür köprüsü işlevini de üstleniyor.

Kapanışta Tüm İzleyiciler Orkestraya Coşkuyla Eşlik Etti
HGFO "25. Yıl Özel Konseri” kapsamında Leonard Bernstein’ın Batı Yakasının Hikâyesi, Andrew Lloyd Webber’in Evita ve John Williams’ın Schindler’in Listesi gibi pek çok sevilen müzikalden örnekler icra ederken, kapanışta seslendirilen Cemal Reşit Rey’in Lüküs Hayat eserine tüm izleyiciler coşkuyla eşlik etti. Konserin kaydına 16 Mayıs’tan itibaren https://www.youtube.com/c/HisarSchools adresinden erişilebilecek.

Okul Öğrencilerinin Yanı Sıra, Profesyonel Genç Müzisyenlere de Kadro İmkânı Sunulacak
Türkiye’de ilk kez güzel sanatlar branşı dışında olan bir eğitim kurumu tarafından oluşturulan 83 kişilik orkestranın yarısı okulun müzik alanında yetişmiş öğrencilerinden, diğer üyeleri profesyonel genç müzisyenler oluşacak. Orkestranın sanat danışmanlığını Faris Akarsu yaparken, şefliğini Hisar Okulları müzik öğretmeni Cenk Çalışan üstleniyor.  Orkestra ile ilgili bilgi veren Hisar Okulları Müzik Bölümü Başkanı Erkan Çeçen, gençlik orkestralarına katılmanın gençlere yaratıcılık, iletişim ve iş birliği becerilerini geliştirmek konusunda eşsiz fırsatlar sunduğunu ifade etti.
Burak Kut: “Gençlerle aynı sahneyi paylaşmak beni müziğe başladığım yıllara götürdü”
Kendisinin de Faris Akarsu’nun öğrencilerinden biri olduğunu söyleyen Burak Kut, gençlerle birlikte aynı sahneyi paylaşmanın kendisini müziğe başladığı yıllara götürdüğünü söyledi. Bu oluşumu harika bulduğunu ekleyen Kut, Hisar Okulları’nı bu girişimi için tebrik ederek, öğrencilere başarılar diledi. Şef Cenk Çalışan, dünyada klasik ve popüler müzik olarak iki ana akım olduğunu ve müzikaller ve film müziklerinin bu iki alanı birleştirdiğini aktardı. Çalışan, orkestranın ilk konserdeki repertuvarını, gençlerin sevdiği bu kesişim alanındaki eserlerden seçerek oluşturduklarını ve ileride klasik repertuvar ağırlıklı farklı çalışmalar da yapacaklarını belirtti.
“3,5 yaşından bu yana keman çalıyorum, profesyonellerle birlikte çalmak çok güzel bir deneyim”
Konserde çalan öğrenciler küçük yaşlardan itibaren okulları ile eş zamanlı enstrüman çalmaya da vakit ayırdıklarını belirttiler. 3,5 yaşından bu yana keman eğitim aldığını belirten Hisar Okulları öğrencisi, mezun olduktan sonra da müzik eğitimini sürdürmeyi planladığını söyledi. Öğrenciler orkestrayla verecekleri konsere yedi aydır çalıştıklarını, derslerinin yanında yoğun bir prova takvimine uyduklarını ve çok heyecanlı olduklarını eklediler. Profesyonel genç müzisyenler, öğrencilerle aynı projede yer almaktan gurur duyduklarını, ilerleyen yıllarda onları daha büyük sahnelerde görmeyi arzu ettiklerini söylediler.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20