HABER

Gedik Sanat'ın Yeni Dijital Projesi

10.05.2022


Paylaş:

Gedik Sanat ülkemizde çalışmalarını sürdüren Oda Müziği topluluklarını desteklemek ve yeni eserler ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla dijital projeler oluşturmaya devam ediyor. Anadolu’nun kadim geleneklerine yaptığı vurguyla Mozaik projesi, ülkemizin yedi yöresine ait yedi tema üzerine genç bestecilerimizin oluşturduğu yedi yaylı dörtlü eserin ilk seslendirilişlerini içinde barındırırken İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı görsel yaratıların eşliğinde de çok disiplinli bir çerçeve çizmektedir. 16 Mayıs 2022 itibariyle yedi gün boyunca her akşam saat 21.00’da Gedik Sanat ve Gedik Üniversitesi Youtube Kanalı’nda eşzamanlı yayınlanacak eserlerin ilk gösterimleri yapılacak.
   
 
Yedi Bestecimizin Eserleri Genç Tasarımcıların Görselleriyle Birleşecek
 
Semplice Quartet’in öncülüğünde oluşturulan proje, yedi genç bestecimize Gedik Sanat tarafından verilen yeni eser siparişleriyle ilerlerken Gedik Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla daha anlamlı ve çok disiplinli hale geldi. Projeye dair; Barış Büyükyıldırım Teke, Evrim Demirel Seikilos, Erberk Eryılmaz Bolulu Ama Rasim, Aslıhan Keçebaşoğlu Kırık Halay, Boğatay Köprülü Marmara Dörtlüsü, Cem Oslu Nemrut Heykellerinin Türküsü, Uğurcan Öztekin Ani Harabeleri adlı eserleri bestelerken, Cem Önertürk yönetmenliğinde Gedik Kaynak Fabrikası’nda çekilen kliplere Gedik Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Sümeyra Saraç, Gülden Erikli, Rıza Yeğen’in görsel yaratıları eşlik etti.  
 
 
Semplice Quartet Uluslararası Platformda Değerlerimizi Temsil Edecek
 
Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi, Apple Hill Music Center gibi önemli merkezlerde eğitim alan, Aix-en-Provence ve İstanbul Müzik Festivali gibi önemli festivallerde sahne alan Semplice Quartet, Mozaik projesiyle uluslararası platformda ülkemizin müzikal renklerini dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor. Helsinki, Boston, Amsterdam, Lübeck, NewYork, Hannover gibi önemli müzik merkezlerinde aldıkları eğitimleri ülkemizde veya halen yurt dışında sürdüren bestecilerimizin geleneklerimize ait temaları bir yaylı dörtlü için nasıl günümüz dinamikleriyle birleştirdiklerine şahit olacağınız proje, Gedik Sanat vizyonuyla sizlerle olacak.


Semplice Quartet
   
 
19 Mayıs Haftası Boyunca Geleceğimize Umutlu Bir Bakış
 
Gedik Sanat, üzerinde yaşadığımız kadim geleneklerin uluslararası platformda tanıtılması hedefiyle evrensel sanat iklimine entegre olabilmiş gençlerimizin birlikteliğiyle ortaya çıkan sıradışı yaratıları 19 Mayıs’ı kutladığımız hafta gerçekleşecek gösterimlerle bir şenlik gibi sanatseverlerle paylaşmayı amaçlamıştır.   
 
 
Yedi İlk Seslendirilişin Gedik Üniversitesi YouTube Kanalı Yayın Programı:
 
16 Mayıs 2022, 21.00: Barış Büyükyıldırım, Teke
17 Mayıs 2022, 21.00: Evrim Demirel, Seikilos
18 Mayıs 2022, 21.00: Erberk Eryılmaz, Bolulu Ama Rasim
19 Mayıs 2022, 21.00: Aslıhan Keçebaşoğlu, Kırık Halay 
20 Mayıs 2022, 21.00: Boğatay Köprülü, Marmara Dörtlüsü
21 Mayıs 2022, 21.00: Cem Oslu, Nemrut Heykellerinin Öyküsü
16 Mayıs 2022, 21.00: Uğurcan Öztekin, Ani Harabeleri

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20