HABER

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali

11.05.2022


Paylaş:

Ev sahipliği yaptığı festival ve etkinliklerle Türk ve dünya kültürlerinin izini süren Afyon, 21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde Afyon’dan Prag’a uzanan dostluk köprüsü kuracak. 11- 19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival, dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını ağırlayacak. NG Afyon da festival kapsamında ev sahipliği yapacağı konserlerle festival coşkusunu yaşatacak.  

11- 19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını ağırlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 Özel Ödülü sahibi olan festivalde kültür sanat dünyasının yetkin isimleri tarafından şiir, müzik ve edebiyat dinletileri ve topluluk konserleri gerçekleştirilecek.  

NG Afyon, bu sene de Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin destekçileri arasında yer alarak festival kapsamındaki Pavol Prazenica piyano resitaline, Kandemir Basmacıoğlu piyano resitaline ve Trio Novus konserine ev sahipliği yapacak. Festival, Türkiye’nin uluslararası ölçekte tanıtımına katkı sağlarken medeniyetler arası dostluğun en güzel örneklerinden birini sunacak. Dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra Türkiye ve Prag’dan öğrencilerin vereceği konserlerle tam bir klasik müzik şöleni yaratılacak festivalde duayenlerin konuşmacı olduğu söyleşiler de düzenlenecek. Dokuz gün boyunca konserler, söyleşiler, edebiyat ve müzik dinletileriyle  sanat severlere müzik dolu anlar yaşatılacak.  


Festival Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseriyle başlayacak  

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak. Festival süresince gerçekleştirilecek Gün Batımı Konserleri serisinde Türkiye ve Prag’ın en ünlü klasik müzik toplulukları müzik severlere keyif dolu anlar yaşatacak. Festival süresince Pavol Praženica ile Kandemir Basmacıoğlu piyano resitali, Theodora Kopecka flüt resitali ile sanat tutkunlarına dünya klasik müziği eserlerinden en seçkin önekler sunulacak. Festivalin kapanış konseri olan Veloce String Quartet Gün Batımı Konseri ise 19 Mayıs Perşembe günü Ayazini Frig Vadisi’nde gerçekleşecek.  

Minikler de sahne alacak

Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği 21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Haydar Ergülen, Yalvaç Ural, Metin Celal, Yavuz Ekinci, Engin Akın, Artun Ünsal, Bülent Özgören, Mehmet Ömür’ün konuşmacı olduğu müzik, edebiyat, yemek, fotoğraf konulu söyleşiler düzenlenecek. Afyon’da çeşitli ilkokullarda eğitim gören öğrenciler ile Praglı ilkokul öğrencilerinin oluşturduğu müzik toplulukları klasik müzik konserleri ile Afyon’dan Prag’a uzanan dostluk köprüsünü sağlamlaştıracak.    

AÇILIŞ KONSERİ  
BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI  
11 Mayıs Çarşamba 20.30 TED KOLEJİ SALONU  
Dağhan Doğu – Jülide Yalçın  
12 Mayıs Perşembe 17.30 Ayazini Frig Vadisi  
PRAH STRING QUARTET   GÜN BATIMI KONSERLERİ  
13 Mayıs Cuma 20.30 Dereçine Kasabası  
PRAH STRING QUARTET  
14 Mayıs Cumartesi 20.30 TAŞHAN  
TRIO INNSOLITUS  
15 MAYIS PAZAR 15.30 TAŞHAN  
VYSEHRAD TRIO  
16 Mayıs Pazartesi 20.30 NG AFYON  
PAVOL PRAZENICA PİYANO RESİTALİ  
17 Mayıs Salı 20.30 DEREÇİNE KASABASI
THEODORA KOPECKA FLÜT RESİTALİ  
18 Mayıs Çarşamba 20.30 NG AFYON  
KANDEMİR BASMACIOĞLU PİYANO RESİTALİ  
18 Mayıs Çarşamba 21.30 NG AFYON  
TRIO NOVUS  
18 Mayıs Çarşamba 20.30 DERECİNE KASABASI  
VELOCE STRING QUARTER  
KAPANIŞ KONSERİ  
19 Mayıs Perşembe 17.30 AYAZİNİ FRİG VADİSİ  
VELOCE STRING QUARTET GÜN BATIMI KONSERLERİ

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20