HABER

Barış Kerem Bahar ve Tayfun İlhan

13.05.2022


Paylaş:

Kariyerlerini Ankara’da sürdürmekte olan müzisyenlerin Türkiye prömiyerleri içeren özel projesi, Sevda Cenap And Vakfı’nın çatısı altında Turkish Viola Society’nin ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın katkılarıyla hayat buluyor.  
 
Projede yer alan Doç. Barış Kerem Bahar, dünyanın en uzun soluklu enstrüman topluluğu olan International Viola Society’nin resmi parçası Turkish Viola Society’nin kurucu başkanı ve Ulusal Viyola Günleri’nin Genel Sanat Yönetmeni olarak çalışmalarını sürdürüyor. Topluluğun temel amacı ise, Türk bestecilerinin eserlerini dünyaya duyurmak, eser üretimine teşvik etmek, Türk sanatçıları dünyaya tanıtabilmek… Birçok Türk eserinin dünya prömiyerini yapan Bahar’ın kendi besteleri de yakın zamanda Amerika’daki önemli nota basım firması Gems Music Pub. tarafından basılan ilk Türk eseri olma özelliğini taşıyor. Barış Kerem Bahar, bu projede yer alan Tayfun İlhan'la birlikte Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doçent olarak görevlerini devam ediyor ve bir yandan ulusal ve uluslararası etkinliklerini sürdürüyorlar.
 
Son yıllarda yaptığı film müzikleriyle de adından sıkça söz ettiren, birçok eseri ülkemizdeki senfoni orkestraları tarafından seslendirilen, besteci Doç. Onur Özmen ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda görevine devam ediyor. Onur Özmen’in viyola ve piyano için bestelediği eserleri seslendirmek, kaydetmek, etkinlikler aracılığıyla Ankara’yı ve Türk Müziğini tanıtabilme niyetiyle hazırlanan projede; Bahar Türküsü, Meddah Süiti gibi eserler ilk defa seslendirilecek.
 
Eserlerin dünya prömiyeri ise, Barış Kerem Bahar ve Karolina Krupa tarafından 4 Mart 2022 tarihinde Polonya Krakow Ulusal Müzesi’nin tarihi konser salonunda yapılmıştı.
 
14 Mart 2022 Cumartesi, 17:00
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Resital Salonu


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20