HABER

Her Şeye Rağmen Gülmeyi Bilenlerin Müzikali

13.05.2022


Paylaş:

Bugüne dek Harry Potter operası ve Jessy müzikali gibi eserlerin Türkiye prömiyerlerini yapan Mozart Akademi, dünyanın ünlü aile müzikallerinden Annie’nin üçüncü sezon prömiyerini sunuyor.
 
Broadway’in en çok bilinen müzikallerinden olan Annie; Amerika, İngiltere, Avustralya başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki ülkelerde sahnelenmiş, ödüller almış, gişelerde olağanüstü başarılara imza atmış bir başyapıt... Müzikal, bu sezon ülkemizde İstanbul Zorlu PSM, Ankara Akün Sahnesi ve İzmir Bornova Opera sahnesinde izlenebilecek. 
 
Türkiye’de ilk kez Mozart PSM yapımı olarak sahnelenecek olan müzikalin kadrosunda, Devlet Opera ve Balesi'nin solist ve orkestra sanatçılarıyla çocuk oyuncular yer alıyor. 
 
Annie, her şeye rağmen gülmeyi bilenlerin müzikali  
 
Mozart Akademi Genel Sanat Yönetmeni İlhan Cinpir; "Annie müzikali yetimhaneye bırakılmış, anne ve babasını arayan bir çocuğun hikayesi, konusu ve müzikleri gereği hem çocuklara hem de büyüklere hitap ettiği için dünyanın en çok sahnelenen müzikallerinden olma özelliğini taşıyor. Duygu dolu hikayesiyle insanın içini ısıtan, izleyenleri günümüz koşuşturmasından alıp yetim bir çocuğun saf ve temiz dünyasına götürerek unutulmaz anlar yaşatacak bir Broadway masalı. Ülkemizde çocuklar için yapılan nitelikli projeler az, örneğin canlı orkestra eşliğindeki tek çocuk müzikali olan Annie, ailelerin hep birlikte izleyebileceği, kaçırılmayacak bir etkinlik... Ayrıca, İzmir temsili Türk Eğitim Vakfı yararına yapılmakta ve oyun metni gereği yetim çocuklar ve sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmak misyonlarını da üstleniyor.” dedi. 
 
1977 yılından bugüne dünyanın onlarca ülkesinde sahnelenen ve Broadway’in en ünlü müzikalleri arasında yer alan Annie’nin kitapları, filmleri ve müzikal gösterimleriyle satış ve izlenme rekorları kırdığını anımsatan Cinpir; “Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere geniş bir kitleyi etkilemeyi başarmış bu Brodway Müzikali’ni ülkemizde ilk kez tarafımızca sahnelenmesi bize müthiş bir heyecan veriyor. Bu hayali bizlerle paylaşan çocuklarımızla birlikte Brodway yapımlarının artık ülkemizde de başarıyla sahnelenebildiğini kanıtlamak istiyoruz. Bu iddianın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Ancak ondan daha önemlisi, bu müzikalde oynayacak ve koroda yer alacak çocuklarımızın geleceğin ünlü sanatçıları olma potansiyeli taşımasıdır. Tüm dünyada yaygın şekilde sahnelenen ve izlenen bu eseri, Türk çocukları ve gençlerinin sahne sanatlarındaki yetenekleriyle buluşturmayı amaçladık.” şeklinde konuştu.  
 
 
İlk Gösterim 26 Mayıs 2022’de Zorlu PSM'de
 
Yapılan hazırlıkların ardından 26 Mayıs 2022 tarihinde matine/suare olarak üçüncü sezon Türkiye prömiyeri yapacakları bilgisini veren Cinpir, ardından 4 ve 5 Haziran’da İzmir Bornova Opera Sahnesi'nde ve sonrasında 10/11 Haziran’da Ankara Akün sahnelerinde gösterimlerin olacağını, bu üç ilin dışında büyük bir Türkiye turnesinin de yapılacağını müjdeledi. 
 
 
40 Yıldır Onlarca Ülkede Binlerce Kez Sahnelendi
 
Broadway’in dünyaca ünlü müzikallerinden Annie, dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede binlerce kez sahnelenmiş bir başyapıt. Gösterime girdiği ülkelerde geniş yankı uyandıran Annie, rol verdiği çocukların yaşamlarında çok önemli kırılma noktaları oluşturuyor. Müzikal ilk kez 21 Nisan 1977'de Alvin Theatre'da sahnelendi. Annie olarak Andrea McArdle, Warbucks olarak Reid Shelton, Bayan Hannigan olarak Dorothy Loudon ve Grace Farrell olarak Sandy Faison rol aldı. Onbir Tony Ödülü'ne aday gösterilen Annie; “En İyi Müzikal”, “En İyi Skor” ve “En İyi Kitap” da dâhil olmak üzere yedi ödül kazandı ve olağanüstü gişe başarısına imza attı.
 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20