Konser-Opera

Baharla Birlikte Gelen Gençlik Konseri

28.05.2022


Paylaş:

19 Mayıs tarihi genç-yaşlı hepimiz için ayrı bir önem taşır. Bu tarihe yaklaşıldıkça gençlik konserlerinin de sayıca artmasına tanık olmak da sevindirici. 10 Mayıs akşamı Bilkent Konser Salonu'nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın himayesinde düzenlenen konser de bunlardan biriydi.   
 
Konser, şef Hakan Şensoy yönetimindeki Türk Yıldızları Senfoni Orkestrası’nın Ludwig van Beethoven’in 5 Numaralı Senfoni'sinin icrasıyla başladı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Genel Müzik Direktörlüğü’nün yanı sıra, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyesi olan kemancı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, yurt içi ve dışında çok sayıda orkestrayı yönetmiş, kemancı sıfatıyla da konserler vermiş bir müzisyen. Türk Yıldızları Senfoni Orkestrası daha önce dinlemek fırsatını yakalamadığımız; hakkında bilgi edinemediğimiz, lakin oldukça uyumlu, kalabalık bir orkestra. Şef Şensoy 5. Senfoni'nin icrasına başlamadan kısaca bilgi verdi. Şef ile Orkestra arasında ve orkestra mensuplarının kendi aralarında da güzel bir uyum yakaladıkları yapıtın icrası, bize göre biraz ağır tempoda seyretse de, iyi idi. 
 
Kısa bir aradan sonra solistler Can Çakmur (piyano) ve İrem Naz Türkmen (keman), Hakan Şensoy yönetimindeki bu kez sayıca hafifletilmiş Orkestra eşliğinde Joseph Haydn’ın Fa Majör, 6 numaralı Keman, Piyano ve Orkestra için Konçertosunu çaldılar. Kemancı Naz İrem Türkmen henüz 2006 doğumlu. Keman eğitimine İstanbul’da Devlet Konservatuvarı’nda başlamış; halen hem İstanbul’da, hem de Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürmekte. Aynı zamanda resital ve konserler de vermekte.  


Can Çakmur, Naz İrem Türkmen
Fotoğraf, Seçgin Tatar
 
Can Çakmur da çok genç, 1997 doğumlu. Müzik eğitimine Ankara’da başlamış; yurt dışında ünlü sanatçılarla eğitimine devam etmiş. Halen Weimar’da Franz Liszt Yüksek Müzik Okulu'nda Grigory Gruzman ve Belçika’da ünlü eğitimci ve piyanist Diane Andersen ile çalışmakta. Çakmur bir yandan da uluslararası yarışmalara katılmış. Bunların arasında saygın yarışmalardan İskoçya Uluslararası Piyano Yarışması (2017) ve Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışmasında (2018) birinci olmuş. Can Çakmur konser ve resitaller veriyor, CD kayıtları yapıyor. Genç ikili, keman ve piyanonun oldukça hareketli partilere; hoş, sevimli, akılda kalan küçük ezgilere sahip üç bölümlü konçertoyu çok uyumlu, ince ayrımla dolu, eserin dönem ruhunu yansıtacak biçimde icra ettiler. Orkestranın eşliği de zarif ve solistleri destekleyiciydi.  


Can Çakmur, Naz İrem Türkmen, Burak Bilgili, Burcu Hancı, Hakan Şensoy
Fotoğraf, Seçgin Tatar

 
10 Mayıs 2022 dünyaca ünlü Türk Divası Leyla Gencer’in vefatının 14. Yıldönümü. Bu vesileyle, büyük soprano beyaz perdeye yansıtılan kısa bir video görüntüsüyle anıldı. O muhteşem ses kulaklardan daha gitmemişken, sahneye opera sanatçıları Burcu Hancı (soprano) ve Burak Bilgili (bas bariton) gelerek, Donizetti ve Rossini’nin ünlü operaları Aşk İksiri, Anna Bolena ve Sevil Berberi’nde aryalar, düetler söylediler. Solovyov-Sedoi ve Mikhail Maturovsky’nin Moskova Geceleri şarkısıyla ve istek üzerine söyledikleri Atatürk’ün en sevdiği türkülerden Manastır türküsüyle özlemli ve duygusal anlar yaşattılar.  
 
Burcu Hancı Ankaralı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü mezunu. Onun da yurt dışı ve yurt içinde sayısız konser deneyimleri var. Bas bariton Burak Bilgili Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda eğitim almış, Prof. Güzin Gürel’in öğrencisi olmuş. Oyunculuk yönü güçlü olan Burak Bilgili volümlü, yumuşak ve esnek sesiyle; Burcu Hancı nüanslı, lirik, berrak ve tatlı, tizleri rahat sesiyle başarılıydılar. Şef Hakan Şensoy da orkestrayla birlikte solistlere destek oldu, ön plana çıkmadı, oldukça bütünlük içindeki orkestra solistleri bastırmadı. 
 
Güzel bir akşamdı. Lakin duyurulmasında çok başarılı olunduğu söylenemez; bu nedenle de çok değerli sanatçıların yer aldığı konser, ne yazık ki hayli boş bir salonda gerçekleşti. Programda ilk eser Beethoven’in 5. Senfoni'siydi. Diğer müzisyenleri ikinci yarıda dinledik. Ve ne yazık ki dinleyicilerin büyük bir kısmı, ikinci yarıda evlerinin yolunu tutmuşlardı. Aksi olsaydı da belki durum değişmeyecekti ama solist sanatçılar bakımından iyi olmadı, demekle yetinelim. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20