HABER

İstanbul Semalarından Harikulade Müzikler Yükselecek!

04.06.2022


Paylaş:

Evrensel eserler sunan sanatçılar hakkında; elbette her bilinç kendi boyut ve bağlamında değerlendirmeler yaparak hayranlık dolu bir takım cümleler sarf edebilir. Böyle sanatçıların eserleri; düş'kün bilinçlerce müzik üzerinden muhakeme yoluyla anlaşılmaya çalışılırken, aşk'ın bilinçler ise esasında sanatçının metafora yoluyla, zamanın yekpare parçalanmaz akışında sahneye indirdiği eseri muhakeme yoluyla değil, saf bir bilinç akışıyla tab'iyatın sunduğu bir nimete şahit olmanın coşkusuyla izler. 2500 yıldır metin üzerinden muhakeme yoluyla anlaşılmaya çalışılan Platon'un eserleri, esasında elan önümüze tecrübeye dair bir sahne sunuyorsa, Burak Özdemir'in de sanatsal olarak kelimelerin kifayetsiz kaldığı işlerinde benzer bir sahne kavramı söz konusu.

 

Julliard ve Berlin Üniversitesi’nde aldığı eğitimler sonrasında 2008 yılında Musica Sequenza'yı kuran Özdemir, uluslararası alandaki özgün, etkileyici, başarılı çalışmaları ve albümleri, sanat dünyasının ustalarıyla kurguladığı performansları ve oldukça geniş repertuvarıyla evrensel bir sanatçı.

 

Teşbihte hata olmayacaksa; müzik sanatındaki fiilin mimetik faaliyetinin içinde, birbirinden bağımsız her yeni projesindeki değişimlere rağmen, kendi özünün içinden ışıyarak, müziği duyabildiğimiz frekans aralığının ötesinde, ses, renk, zaman ve mekan kavramlarını eş zamanlı olarak sahneye indiren, bunlarla da kalmayıp eş zamanlılıkta sunduğu tonal spektrum tutarlılığını kaydetmiş olduğu albümlerde de dinleyiciye aktarabilen bir sanatçının adıdır Burak Özdemir.

 

Festival'in İstanbul temalı nefis programının kapanış konserinde Burak Özdemir ve Berlin merkezli topluluğu Musica Sequenza'dan; Fransız Barok ve Osmanlı saray müziğini adeta her an tazeliğini koruyan bir diyalogla Rameau à la turque projesi adı altında izleyeceğiz.

 

Nisbeti bizatihi aşan ve gayri nisbetli unsurları rabt'eden, esası birlik olan Türk musikisinin; yüksek cazibeli ince işlenmiş formlar içinde duyarlılığı bulma coşkusuyla hem hal olacağı akşamda, birbirleriyle hiç tanışmamış iki sanatçının, İstanbul’un saray bestecisi Tanburi Mustafa Çavuş ile Barok müziğin ustalarından Jean-Philippe Rameau'nun Les Indes galantes'i vesilesiyle sahnede tanışmalarına şahit olacağız.

 

Rameau à la turque ile sadece köklerin hafızasına girmekle kalmayacak, Fransız kültürüyle dönemin Osmanlı bağlantısını dokuyarak, Doğu’ya özgü ney ve kanunun Batı Barok çalgılarıyla birlikteliğini yepyeni, ilham veren bir yaklaşımla dinleyeceğiz.

 

Döneminin ruhunu yaşatan Tophane-i Amire’nin şahsına münhasır atmosferinde, hafızalarımızda tatlı bir anı olarak kalacak olan bu konserde, İstanbul semalarından harikulade müzikler yükselecek! 

 

24 Haziran 2022 Cuma akşamı konserde buluşmak ümidi ve sevgiyle..

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20