HABER

Başkent Oda Orkestrası CSO Tarihi Salon'da

07.06.2022


Paylaş:

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali’nde, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı organizasyonuyla gerçekleşecek olan bir diğer etkinlik, yüze yakın genç solistin ve yirmi civarında şefin ilk defa sahnede yerini almasına ve tanınmasına büyük katkıları olan amatör ve profesyonellerin birlikte müzik yaptığı Başkent Oda Orkestrası’nın konseri olacak.
 
Başkent Oda Orkestrası 01 Aralık 1964'te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konzertmeisterlerinden Fethi Kopuz yönetiminde, Halkevleri Genel Merkez Orkestrası adı altında kurulmuş, zaman içinde büyüyen orkestranın ismi Ankara Amatör Oda Orkestrası olmuştur. Elemanları amatör de olsa yapılan çalışmalar profesyonel bir orkestra seviyesi göstermeye başlayınca, 1982’de Başkent Oda Orkestrası ismini alan topluluk, 2019 yılında kurulan Başkent Oda Orkestrası Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği çatısı altında çalışmalarını sürdürmektedir.    
 
Orkestranın üyeleri arasında yer alan profesyonel müzisyenlerin yanında, değişik iş ve uğraşılara sahip, emekli memurlar, müzik öğretmenleri, mühendisler, mimarlar, yargıçlar, avukatlar, doktorlar, profesörler, hemşireler, milletvekilleri, emekli sanatçılar, öğrenciler, ev hanımları gibi pek çok çeşitli meslek grubundan elemanlar bulunmaktadır.  ​ ​
 
Başkent Oda Orkestrası'nın kuruluşundan bu yana ayakta kalmasının başlıca sebebi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, C.S.O. Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatroları, Türkiye Filarmoni Derneği, ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın destekleriyle dinleyicisi arasında olan içten, samimi ve özverili iletişimdir.   
 
Şef Artun Hoinic idaresinde, soprano Görkem Ezgi Yıldırım solistliğinde gerçekleşecek ve Beethoven, Sibelius, Mozart ve Sun’un eserlerinin seslendirileceği konser, 8 Haziran Çarşamba günü saat 20.30’da CSO Tarihi Salon’da müzikseverlerle buluşacak.  
 
Daha fazla bilgi için: www.andmuzikvakfi.com 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20