HABER

İDOB'dan Anlatımlı Konser

07.06.2022


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Don Giovanni’yi Nasıl Bilirdiniz? adlı anlatımlı konseriyle AKM Tiyatro Sahnesi’nde olacak. 
 
Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği Don Giovanni operası, opera literatürünün başyapıtları arasında üst sıralarda kendine yer bulmuştur. Öyleki Richard Wagner, Don Giovanni'nin "tüm operaların operası" olduğunu iddia etmiştir. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosuyla kara komedi olarak nitelendirilebilen eser; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehasıyla birleşmesinden doğmuştur. Opera, kadınları baştan çıkarmakla ün yapmış, çapkın bir İspanyol asilzade olan Don Giovanni adındaki efsanevi karakterin maceralarını anlatıyor. Zenginliği ve gücü, onu eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten korur, ta ki bir gün çok ileri gidip sonunda kendi düşüşüne yol açan bir cinayet işleyene kadar… 
 
Don Giovanni operasından kestilerin sunulacağı Don Giovanni’yi Nasıl Bilirdiniz? anlatımlı konser konseptinde, eser ve karakterlerin analizleri anlatıcı Suat Arıkan tarafından seyircilere aktarılıyor. 
 
Konserde; Don Giovvanni: Caner Akgün, Leporello: Işık Belen, Donna Anna: Hale Soner Kekeç, Donna Elvira: Barbora Hitay, Don Ottavio: Ufuk Toker, Zerlina: Bezmi Hazal Ekşi, Masetto: Emre Güngör, Il Commendatore: Göktuğ Alpaşar tarafından Fügen Yiğitgil’in piyanosu eşliğinde seslendirilecek. İDOB korosunu şef Volkan Akkoç yönetiyor.    
 
8 Haziran 2022, 20.00 
Atatürk Kültür Merkezi, Tiyatro Sahnesi   
 
Konser biletleri www.biletinial.com ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi gişelerinden alınabilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20