HABER

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde

07.06.2022


Paylaş:

Türk ve Macar toplumları arasında köprü kurmak, iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, turistik ilişki ve faaliyetleri artırmak amacıyla kurulan Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı, özel bir senfonik şiirle izleyici karşısına çıkıyor. 
 
Gül Baba Mirasını Koruma Vakfı, Türkiye ve Macaristan’ın en kalıcı simgelerinden olan Gül Baba Türbesi’ni, yaşayan bir kültür-sanat mekanı haline getirerek iki milletin tarihine, kültürüne ve sosyal yaşamına katkıda bulunma misyonunu sahiplenmektedir. Bu amaçla, dünyanın en eski orkestraları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası aracılığıyla ilk kez izleyiciyle buluşan ve dünya prömiyeri yapılan Gül Baba Senfonik Şiiri konseriyle Türkiye’deki faaliyetlerin ilk adımı atılarak ilerleyen dönemlerde devam edilecek kültürel, sanatsal ve akademik etkinliklerle iki ülke arasında var olan bağın daha da derinleştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması hedefleniyor. 
 
Gül Baba Senfonik Şiiri İstanbul Prömiyeri
 
Besteci ve piyanist İlyas Mirzayev’in Gül Baba Senfonik Şiiri, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 11 Haziran 2022 Cumartesi akşamı saat 20.00’deki İstanbul prömiyerinde İstanbul AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda dinleyiciyle buluşacak. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın vereceği konserde, Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi Naci Özgüç yönetiminde; solistler piyanist Gökhan Aybulus, tenor Caner Akın ve soprano Otilia İpek dinleyicilerle buluşacak. Anadolu ereni Gül Baba ile ilgili ilk senfonik beste olma özelliği taşıyan eserde Gül Babanın bahçesi, savaşa hazırlık, savaş ve ölümsüzlük temaları işleniyor.  
 
Konser repertuvarında ayrıca Wolfgang Amadeus Mozart, Leo Delibes, Francesco Cilea, Giuseppe Verdi ve Giuseppe Donizetti'nin operalarından aryaların yanısıra Franz Lizst’in 2 Numaralı Pi̇yano Konçertosu seslendirilecek.  
 
İDSO konser biletleri www.biletinial.com’dan temin edilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20