SÖYLEŞİ

VAO Bodrum Kurucu ve Sanat Direktörü Hugo Vera

07.06.2022


Paylaş:

Vocal Academy of Opera (VAO), İtalya'da geçen başarılı 2019 sezonu etkinliklerinin ardından, festivali VAO Bodrum adı altında üretmek için 2021 yılında organizasyonu Bodrum’a taşıdı. Bodrum'un ilk ve tek uluslararası opera festivali olan VAO Bodrum kurucu ve sanat direktörü Hugo Vera'ya sorularımızı yönelttik.  

Okuyucularımıza VAO Bodrum hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi faaliyetlere odaklanıyorsunuz?  

Kültürel öğrenme ve büyüme sağlayacak bir ülke ortamında öğrencilere dünya standartlarında vokal eğitimi, vokal koçluğu, diksiyon, oyunculuk, beden farkındalığı ve iş becerileri sağlayan Los Angeles merkezli bir yaz vokal akademisiyiz. İnanıyoruz ki, müzik sanatlarında deneyim kazanmanın en iyi yolu onu icra etmektir. Akademimizde öğrencilere öğrendiklerini uygulama özgürlüğü verecek performans fırsatları sağlıyor ve bunu en etkili şekilde icra etmeleri için liderlik ediyoruz.  

VAO Bodrum akademi üyeleri kimlerdir? Bu organizasyon çatısı altında nasıl bir araya geldiniz?  

İlk sezonumuz İtalya'nın Orvieto kentinde başladı. Festivalimizi başarıyla gerçekleştirmemizin ardından, 2021 yılında öğrencilerimize doğu vizyonuyla harmanlanmış yeni bir kültürü tanıtmaya karar verdik, Türkiye'nin ilk ve tek Amerikan Yaz Opera Akademisi olmaktan mutluluk ve onur duyuyoruz.  

Fakültemiz ve yönetim ekibimiz dünyanın önemli kurum ve üniversitelerinde performanslar gerçekleştiren ve eğitim veren uluslararası profesyoneller grubundan oluşuyor. Geçmişte şahsen fakültenin çoğuyla çalışma şansına sahip oldum. Aslında hepimiz tutkularımızı ve akademik gücümüzü bir araya getirince, yaz akademisi oluşturma fikrini ortaya çıktı. Ben, Melis Selçuk ve Sarah Horn'dan oluşan yönetim ekibimiz, sunduğumuz şeyin misyonuna ve yerel halkla iş birliği yapmanın gücüne inanıyor. Raffaele Cipriano (İtalya) ve Elaine Rinaldi'nin (ABD) şefliğinde İzmir Operası'ndan Türk müzisyenlerle çalışıyoruz.  

Bu misyonu güzel Bodrum ile tamamlamak bizim için doğru bir adım oldu. Akademiyi tamamlamak ve oluşturmak için Melis Selçuk ile tanıştığımız için ise kendimizi çok şanslı hissediyoruz.  

Türkiye'deki ilk organizasyondan memnun kaldınız mı?  

Evet, oldukça memnuniyet vericiydi. Eğer memnun kalmasaydık ikinci yıl için geri dönmeyecektik. Elbette kültürel farklılıklarımız mevcut, fakültemiz ve yönetimimizin bu farklılıklara rehberlik etmesi bize çok yardımcı oluyor. Biz farklılıkları fırsata çevirmeyi seviyoruz, salgın sürecine rağmen, Bodrum şehrinin desteği ve çok çalışmamız sonucu başarılı bir sezon geçirdik. Bu yılki sezonumuz içinse, içerikteki performatif öğeler nedeniyle geçen yıldan da çok heyecanlıyız.  

Akademiyle ilgili gelecek planlarınızdan biraz bahseder misiniz? Hangi seviyeye ilerlemeye hazırsınız?  

İleride sezonumuzu tam bir yaz festivali sezonu sunabileceğimiz altı haftalık bir programa doğru genişletmek istiyoruz. Türkiye'deki diğer şehirlerde performans göstermek ve kardeş okullarla diğer uluslararası bölgelere yayılmayı içeren bir program hayal ediyoruz. Kültürel peyzajın bir parçası olmayı arzu ediyoruz.

Bodrum’da yaşayan sanatçıları festivalimize dahil etmek ve genç Türk opera sanatçılarına burs sağlamak istiyoruz. Bunun için yerel iştiraklerin ve tüm oluşumların her anlamda desteklerini bekliyoruz.  

Klasik Türk müziğini sadece öğrencilere değil, Türkiye dışındaki sanat camiasına da tanıtmak istiyoruz. Esasında bir Türk operası yapmak harika olurdu doğrusu ama henüz o noktada değiliz.  

8 Temmuz 2022 tarihinde Bodrum Kalesi'nde saat 20.00'de “Büyük Konser: Türk ve Dünya Aryaları Operatik Performansı” ile başlıyoruz. Semazen performansı eşliğinde yapılacak konserde Türk aryalarını seslendireceğiz.  

Okuyucuların detaylar ve “VAO Bodrum-2022 Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi Festivali”nin diğer performans ve duyuruları için @vaobodrum Instagram adresimizi ziyaret etmelerini arzu ederiz.  

Faaliyetlerinize katılmayı düşünebilecek genç müzisyenlere mesajınız nedir?  

Her katılımcıyla bire bir çalışmaktan gurur duyan, kendi alanlarındaki vokal enstrümanlarıyla icracıları başarıya doğru hazırlayacak araçları sunmaya çalışan butik bir kuruluşuz. Öğrenci bizim için bir sayı değil, büyüme ve başarılı olma tutkusu olan eşsiz bir insandır.  

Akademimiz bizim türümüzdeki eğitimlerin hiçbirinde sunulmayan, konaklama ve yiyecekler içermesi bakımından da benzersiz. Günlük dersler, koçluklar, provalar ve performanslarla her öğrencinin sanatına ve daha da önemlisi kendilerine daha fazla güvenerek ayrılmasını hedefliyoruz.
VAO Bodrum’un kurucusu ve sanat direktörü olan Hugo Vera hakkında detaylı bilgi için: www.hugoveratenor.com 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20