HABER

Genç Bestecimiz Emre Şener'den Başarı Haberi

07.06.2022


Paylaş:

Dünyanın en iyi müzik okulları arasında yer alan İngiltere’deki Royal Academy of Music (Kraliyet Müzik Akademisi), kuruluşunun 200. Yılı kutlamaları kapsamında “200 Pieces” adını verdiği bir proje başlattı. Akademinin bestecilik bölümü öğrencisi Emre Şener, bir solo enstrüman için eser siparişi verilen tüm dünyadan 200 besteci arasında yer alan tek Türk olmayı başardı. Bu siparişi alanlar arasında; Hans Abrahamsen, Sir George Benjamin, Sally Beamish, Daniel Kidane gibi dünyanın en önde gelen bestecileri bulunuyor. 
 
Emre Şener’in bestesinin dünya prömiyeri 8 Temmuz 2022 tarihinde Kraliyet Müzik Akademisi’nin Duke’s Hall konser salonunda yapılacak ve eser ardından Akademi’nin “200 Pieces” projesi için özel olarak hazırlayacağı websitesinde 200 beste arasında yerini alacak. 
 
1822 yazında kurulan İngiltere’nin en eski müzik okulu Kraliyet Müzik Akademisi, ilk öğrencilerini 1823'te kabul etti ve 'Müzik gelişimini teşvik etmek ve müzikte mükemmelliğe ulaşmak için olanaklar sağlamak' amacıyla 1830'da Kraliyet Belgesi aldı. İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi’nin ünlü mezunları arasında Sir Simon Rattle, Sir Harrison Birtwistle, Sir Elton John ve Annie Lennox gibi müzik dünyasına yön veren isimler yer alıyor. 
 
200. yıl kutlamaları için bir buçuk yıla yayılan kapsamlı bir program hazırlayan Akademi’nin tarihindeki 14. Müdürü olarak görev yapan Jonathan Freeman Attwood, “200 Pieces” projesiyle ilgili olarak "Geçmişe bakmak cezbedici ama biz Akademi'nin üçüncü yüzyıldaki çalışmalarına işaret etmek istiyoruz," açıklamasını yaptı.   


 

Klasik Müziğin Çağdaş Yorumcusu   
 
2020 yılında Kraliyet Müzik Akademisi bestecilik bölümüne kabul edilen iki öğrenciden biri olmayı başaran Emre Şener çalışmalarını çağdaş klasik müzik alanında yoğunlaştırıyor. Şener, geçtiğimiz yıl içinde Paris Gençlik Müzik Topluluğu'na (PYMS) davetli sanatçı olarak çağırıldı ve Paris Konservatuvarı’nda kendi eserini yönetti, ardından bu yıl Mayıs ayında 11’incisi gerçekleştirilen Les Journées de Pont ar Gler Festivali'ne yeni bir eser siparişiyle davet edildi. 
 
İspanya’nın Ateneo de la Laguna beste yarışmasına katılarak birincilik alan Emre Şener’in ödüllü eseri 17 Haziran 2022 tarihinde Kanarya Adaları’ndaki Auditorio de Tenerife’de seslendirilecek. 
 
Kraliyet Müzik Akademisi’nde master programında yer alan besteci Cem Güven ile birlikte London Contemporary Soloists ismiyle genç müzisyenlere yönelik bir klasik müzik platformu kuran ve bu platformla konserler düzenleyen Emre Şener aynı zamanda dünyanın en önemli bestecilerinden Salvatore Sciarrino ve Stefano Gervasoni’nin bu yaz gerçekleşecek masterclass programlarında yer almaya hak kazandı.


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20