HABER

Falstaff Operası AKM'de

09.06.2022


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, 15 Haziran 2022 akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda sahneleyeceği Falstaff operası, Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olma özelliğini taşıyor. William Shakespeare'in Windsor'un Şen Kadınları ve IV. Henry eserlerinden uyarlanarak librettosu Arrigo Boito tarafından yazılmış olan eserin, Verdi tarafından bestelenmek istenmesinin en büyük nedenlerinden biri, Verdi’nin Shakespeare’e olan hayranlığı olduğu bilinmektedir. Verdi, birçok dramatik ve trajik opera bestesinin ardından, bu gülünç, muzip ve nükteli opera eserinini bestelerken büyük bir keyif aldığından bahsetmiştir.  
 
14. yüzyıl İngiltere’sinde geçen eserde, Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın, aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışmasıyla zincirleme olaylar başlar. Bu insanlık komedyasında; aşk, para, hırs, entrikalar… Kısaca tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın sonunda, budalalarla dolu olan bu dünyada, her şey bir şakadan ibaret olduğu vurgulanır. 
 
İtalyanca olarak seslendirilecek olan eserin rejisörü Renato Bonajuto. Orkestra şefi ise Roberto Gianola. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa. 
 
Temsilde; Sir John Falstaff rolünde Işık Belen, Ford rolünde Caner Akgün, Fenton rolünde Ufuk Toker, Dr. Cajus rolünde Çağrı Köktekin, Bardolfo rolünde Can Reha Gün, Pistola rolünde Göktuğ Alpaşar, Alice Ford rolünde Şebnem A. Kışlalı, Nannetta rolünde Dilruba Bilgi, Mrs. Quickly rolünde Deniz Likos ,Mrs. Meg Page rolünde Barbora Hitay rol alıyor.
 
15 Haziran 2022, 20.00 
Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu
 
Konser biletleri www.biletinial.com ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi gişelerinden alınabilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20