HABER

VAO Bodrum Uluslararası Festivali

10.06.2022


Paylaş:

Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle ve Çağdaş Holding’in ana sponsorluğunda 1 Temmuz 2022 Cuma günü başlıyor. 
 
Operanın sınırları aşan evrensel sesi 1-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bodrum gecelerinde yükselecek. VAO Bodrum, festival kapsamında geçen sene olduğu gibi 2022 yaz sezonunda da dünyanın çeşitli ülkelerinden yükselen yetenekleri, profesyonel sanatçıları ve akademisyenleri sanatseverlerle Bodrum’da buluşturuyor. Bodrum’da ikinci kez düzenlenecek festivalde operatik müzikal performanslar, Türkçe ve dünyaca ünlü aryalar, Bizet’in dünyaca ünlü eseri Carmen’in de yer aldığı operalar, farklı ülkelerden gelen profesyonel sanatçılar ve genç yetenekler tarafından icra edilecek. Geçtiğimiz yıl büyük ses getiren festivalin bu sene de yoğun ilgi görmesi bekleniyor. 
 
 
Tarihi Kalede Modern Yorumlar
 
Sanatseverleri festival kapsamında hoş bir sürpriz de bekliyor. Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Kalesi’nde 08 Temmuz 2022 Cuma akşamı yapılacak konserde Avrupalı ve Amerikalı sanatçıların seslendirdiği Türk aryalara Su Güneş Mıhladız mistik felsefeden esinlenen performansıyla eşlik edecek. 620 yıllık tarihi Bodrum Kalesi, bu özel gecede opera sanatının özgün, modern yorumlarına ev sahipliği yapacak. 

 
 
Farklı Mekanlarda Pek Çok Etkinlik
 
Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi Festivali, daha fazla sayıda kişiyle buluşabilmek için Bodrum’un farklı noktalarını seçmiş. Etkinlikler, tarih ve doğanın şehri Bodrum’un birbirinden farklı sahnelerinde düzenlenecek. Giovanni Battista Pergolesi’nin ünlü operası La Serva Padrona, Karia Hotel’de sahnelenirken farklı ülkelerden gelen sanatçıların seslendirdiği operatik müzikal performanslar, Milta Marina Square ve Midtown Alışveriş Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festival, Georges Bizet’nin merakla beklenen dünyaca ünlü operası Carmen’in Herodot Kültür Merkezi’nde 16 ve 17 Temmuz 2022 tarihlerinde sahnelenmesiyle son bulacak. VAO Bodrum, sanatseverleri ve daha önce operayla tanışma fırsatı bulamayanları Bodrum’un farklı noktalarında sahnelenecek halka açık etkinliklere bekliyor. 
 

 
Bodrum’un İlk ve Tek Uluslararası Opera Festivali
 
Vocal Academy Of Opera Bodrum, dünyanın dört bir yanındaki geleceğin opera sanatçılarına hem eğitim ve sahne deneyimi sunmak, hem de kültürlerarası öğrenmeye katkıda bulunmak amacıyla İtalya'nın Orvieto kentinde 2019 yılında kapılarını açtı. 2021 senesinde Bodrum’ da, Türkiye'nin ilk ve tek Amerikan yaz opera okulu olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden yükselen yeteneklere dünyaca bilinen öğretim üyelerinden ses eğitimi, enstrüman eğitimi, koçluk ve oyunculuk dersleri alma imkanı sundu. Katılımcılarına sahne deneyimi kazandırmak, kültürlerarası diyaloğa, sanatın gelişimine ve operanın daha geniş kitlelerce bilinirliğine katkı sağlamak amacıyla Bodrum’un ilk ve tek uluslararası opera festivaline imza attı. Türkiye’nin kültürel zenginliğinden, Bodrum’un ilham verici güzelliğinden ve Mustafa Kemal Atatürk' ün sanat vizyonundan etkilenen Vocal Academy Of Opera Bodrum Uluslararası Opera ve Müzik Sanatları Akademisi Festivali, bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Operayı herkesin seveceği hale getirmek için yenilikçi bir bakış açısıyla sahnelemeye devam eden Vocal Academy Of Opera Bodrum 1 – 17 Temmuz 2022 tarihleri arasında sanatseverleri Bodrum’a bekliyor. 
 
 
1 Temmuz 2022 – Karia Hotel, 20:30 
Konser: Bahçede Opera, Operatik Müzikal Performans 
 
8 Temmuz 2022 – Bodrum Kalesi, 20:00 
Gala Konser: Türk ve Dünya Aryaları Operatik Performansı 
 
9 Temmuz 2022 - Karia Hotel, 20:30 
Opera: Giovanni Battista Pergolesi’nin La Serva Padrona Operası 
 
12 Temmuz 2022 - Midtown Alışveriş Merkezi, 19:00 
Konser: Operatik Müzikal Performans 
 
13 Temmuz 2022 – Milta Marina Square, 20:30 
Büyük Konser: On Broadway Müzikal Tiyatrosu 
 
16 Temmuz 2022 - Herodot Kültür Merkezi, 20:00 
Büyük Opera: Georges Bizet’in Carmen Operası 
 
17 Temmuz 2022 - Herodot Kültür Merkezi, 20:00 
Büyük Opera: Georges Bizet’in Carmen Operası 
 

Detaylı bilgi için: www.vaobodrum.com
Instagram: vaobodrum

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20