HABER

14. Türkiye Gitar Buluşması Başlıyor

23.06.2022


Paylaş:

Ülkemizde evrensel çok sesli müziğin tanıtılmasına ve yaygınlaşmasına hizmet eden Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, kuruluşundan bu yana genç yeteneklerimizin yetişmesi için burslar veriyor ve eğitimlere katkı veriyor. Yıllarca düzenlediği Uluslararası Antonio Lauro Klasik Gitar Bienali, Gitar Yarışmaları atölye çalışmaları, konserler, SCA Nota Yayınları Solo Gitar Edisyonları, Antonio Lauro Kitabı ve Türkiye Gitar Buluşması ile de ülkemizin klasik gitar yaşantısını zenginleştiriyor. 
 
Vakfın yıllardır desteklediği Türkiye Gitar Buluşması’nın 14.'sü 02-05 Temmuz 2022 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi’nde yapılacak. Kağan Korad'ın Genel Koordinatörlüğü’nde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen 14. Türkiye Gitar Buluşması; konserler, ustalık dersleri, atölye çalışmalarıyla gitar fuarı ve ülkenin tanınan gitaristleri arasında yapılacak bir münazara karşılaşmasını kapsıyor. Bilkent Üniversitesi’nin ev sahipliğindeki 14. Türkiye Gitar Buluşması, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın yanısıra, Angora Lions Kulübü, Bilkent Klasik Gitar Kulübü ve Başkent Müzikevi’nin katkılarıyla düzenleniyor.  
 
Gitar Buluşması ilk yılından beri Türkiye’de gitar alanının gelişmesi için ihtiyaç duyulan etmenler üzerine yapılandırılıyor; farklı konulara dikkat çeken programlar oluşturuluyor. Etkinlikte Türk ve yabancı gitar ustaları gençlerle buluşuyor. 14. Türkiye Gitar Buluşması, 2020'de aramızdan ayrılan camianın önemli ve sevilen gitaristi Soner Egesel’in anısına ithafen düzenlenecek.  
 
2 Temmuz 2022
Gitar Buluşması’nın açılış konserinde etkinlik boyunca ustalık dersleri de verecek olan, virtüozitesi ve gitar sanatına artistik yaklaşımıyla dikkat çeken Jeremy Jouve seyirciyle buluşacak. Bu konser için Angora Lions Kulübe tahsis edilen biletlerin satışından gelecek gelir kulüp tarafından beyin tümörüyle mücadele eden, onkololojik tedavi gören çocuklar yararına kullanılacak.  
 
3 Temmuz 2022
21 gitar hocasının jüri olarak yer aldığı seçmelerde seçilenlerin yer alacağı “Genç Gitaristler” konseri ve kazananların ikinci konseri ise 5 Temmuz'da izlenebilir. Aynı günün akşamında, her biri uluslararası üne sahip müzisyenlerin vereceği kaçırılmayacak konserde perdesiz gitar ustası Cenk Erdoğan, ardından Tolgahan Çoğulu, Sinan Ayyıldız mikrotonal gitar ve saz ikilisi sahnede olacak.  
 
4 Temmuz 2022
Kadın Gitaristler temasıyla, genç kuşağın başarılı gitaristleri Ebru Beş ve Gamze Sözgötürmez öğlen, Faran Suyolcu ve Sümeyye Ergün ise akşam konserlerinde izlenebilir.
 
5 Temmuz 2022
Flamenko temasıyla yapılacak olan kapanış konseri; bu türü ülkemizde temsil eden iki önemli gitaristi Ceyhun Güneş ve Doruk Okuyucu’nun beraber Mert Baycan’la (kahon) muhteşem performansları, Murat Köseler’in, Ayberk Saylam’la (kahon) beraber yeni albümünden seslendireceği eserleri ve genç kuşağın yetenekli gitaristi Abdullah Hatipoğlu’nun solo performansı Flamenko severlerin beğenisine sunulacak.
 
14. Türkiye Gitar Buluşması boyunca ayrıca orkestra şefi İlkim Yılmaz’ın vereceği “Aranjuez Konçerto” ustalık dersi ve 12 gitar yapımcımızın konser gitarlarını sergileyecekleri gitar fuarı meraklılarıyla buluşacak.   
 
Ayrıntılı bilgi: www.turkeyguitarmeeting.com  
 
Konser biletleri: www.bilet.bilkent.edu.tr

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20