HABER

Burçin Büke AKM Sahnesinde

27.06.2022


Paylaş:

Piyanist Burçin Büke, 29 Haziran 2022 akşamı Atatürk Kültür Merkezi'nde müzikseverlerle buluşacak. Ülkemizi uluslararası festivallerde başarıyla temsil eden ödüllü piyanist; romantik dönemin önde gelen bestecileri Chopin ve Albeniz’in sevilen eserlerinin yanı sıra Klasik Batı müziği, caz ve müzikal çalışmalarıyla tanınan George Gershwin’in Rhapsody in Blue adlı eserini yorumlayacak. Büke’nin kendi besteleri Sarı Çocuk ve Foça Tangosu da sanatçının AKM için özel olarak hazırladığı resital repertuvarında yer alıyor.  
 
Çok sayıda ülkenin saygın konser salonlarında klasik müzikseverlerle buluşan, Londra ve New York’ta verdiği konserlerle uluslararası basında ilgi gören Burçin Büke, başarılarla dolu kariyerine pek çok ödül sığdırırken 10 albüme imza attı. Sanatçının müzik yolculuğu babasından aldığı derslerle başladı. İlk konserini henüz 10 yaşındayken veren piyanist, 1977’de açılan Harika Çocuk Yarışması'nda birinci oldu. Yarışmada yakaladığı başarı sayesinde, ilk piyano eğitimini Prof. Mithat Fenmen ve Prof. İlhan Baran’dan aldı. Türkiye’yi 1979 yılında Sofya Müzik Festivali’nde temsil ettikten sonra, eğitimini kazandığı devlet bursuyla Almanya’da sürdürdü. Almanya’nın Hannover kentindeki Müzik Akademisi’nde Prof. Ebert, Göctzke, Szidon, Plagge ile çalışma fırsatı yakalayan sanatçı, Londra’da Prof. Benjamin Kaplan, İtalya’da ise Prof. Marvulli ile özel çalışmalar yaptı. Uluslararası Lanciano Piyano Yarışması’nda birinci olan piyanist, Craydon ve Bilbao yarışmalarında da ödüller kazandı.  
 
1993 yılında Berlin’de kurulan Color of Music Oda Orkestrası’nın kurucuları arasında yer alan sanatçı; Kuzey Almanya Radyo Oda Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover BigBand Orkestrası ile turneler yaptı. Amerika, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır ve İsviçre’de konserler verdi.  
 
Büke, 1994-1998 yılları arasında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 1998’den itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu. 1996 senesinde Londra’da, 2002 senesinde de New York’da Steinway-Sons sanatçısı oldu. 2002 senesinde New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı.  
 
Sahne ve konser çalışmalarının yanı sıra 10 solo albüm yayımlayan Büke’nin, ünlü müzisyen İlhan Şeşen ile ortak kaydettiği Ciddi Eğlence başlıklı bir ortak albüm çalışması da bulunuyor.   
 
Program
 
F. Chopin, Scherzo Op.31 No:2 
F. Chopin, Fantaisie Impromptu Op.66 
F. Chopin, Nocturne Op. Posth. 
B. Büke, Foça Tangosu 
B. Büke, Sarı Çocuk 
I. Albeniz, Asturias 
G. Gershwin, Rhapsody in Blue  
 
Konser biletleri için: www.biletinial.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20