HABER

İki Dünya Prömiyeri, Bir Büyük Usta ve Genç Yıldızlar

29.06.2022


Paylaş:

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 35. Uluslararası İzmir Festivali, dün gece Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda iki dünya prömiyerine sahne olurken, modern dansın efsaneleri Martha Graham Dans Tiyatrosu'nu (MGDC) da ağırladı. İKSEV ve MGDC’nin çok katmanlı ortak projesinin ürünü olan, müziği 10. Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması birincisi Doğaç İşbilen’e koreografileri Xin Ying ve Lloyd Knight’a ait olan iki koreografi çok beğenildi. Dünya prömiyeri yapılan bu iki eserde rol alan Türk Dansçılar yürekten alkışlandı.  
 
96 yıllık geçmişi ile ABD’nin en eski dans tiyatrosu olan MGDC, 35. Uluslararası İzmir Festivali’ndeki programına, efsanevi kurucuları Martha Graham’in uzun yaratıcı kariyerinin son dönemlerinden kalma bir şaheseri Acts of Light ile başladı. 1981 yılında Martha Graham 87 yaşındayken yaratılan bu koreografi sanatçının kendi yaratıcı tarihine atıfta bulunuyor. Aradan sonra Topluluk Graham’in 1933’den kalma klasiği Ekstasis ile sahne aldı. Martha Graham’in yeni dans tarzının gelişiminde çok önemli olduğunu söylediği bu solo eserde dansçı Natasha M. Diamond-Walker harikalar yarattı.  
 
Ardından Doğaç İşbilen’in birincilik ödüllü Piyano Konçertosunun müziği üzerine Koreograflar Xin Ying ve Lloyd Knight’ın hazırladığı Animato ve Instantaneous Speed adlı eserlerin dünya prömiyerleri yapıldı. İki eserde rol alan Türk Dansçılar Halil İbrahim Aygün, İrem Tokalak, Selen Güler, Jülide Kızılırmak, Uzay Bayar, Harika Saylam, Ece Karaakın, Nilgün Usta, Maide Oskay, Lale Madenoğlu, Elif Nur Boz, Ceyda Elkaya, Barış Ebren, Gizem Demir, Nurhayat Yıldırım, Melis Yeşiller ve Buguhan Akbulut bol bol alkışlandı.  
 
Unutulmaz dans gecesi Martha Graham’in 1948'den kalan, tamamen aşk ile ilgili Diversion Of Angels adlı eseriyle sona erdi.  
 
35. Uluslararası İzmir Festivali, 30 Haziran 2022 Perşembe akşamı Tarihi İzmir Agora’da yapılacak Alphorn & Bayan Duo konseriyle devam edecek.

www.iksev.org

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20