HABER

Grammy Müzik Ödülleri Jürisinde

30.06.2022


Paylaş:

Uluslararası ödüllü besteci, aranjör ve multi enstrümantalist sanatçı Orkun Tekelioğlu, 1957’de başlayan ve 2023 yılında 65.'si düzenlenecek olan Grammy müzik ödüllerinin jurisinde yer alacak.  

Sanatçımızı kutluyor, kendisine başarılar diliyoruz.  Orkun Tekelioğlu  

1981 yılında Ankara’da doğdu, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü'nden mezun oldu. Türkiye’nin neredeyse tüm senfoni ve opera orkestralarıyla konserler verdi. Klasik müziğin yanı sıra etnik, saykodelik, caz, Türk Müziği gibi diğer müzik türleri üzerinde ustalaşan Tekelioğlu, bu süreçte multi-enstrümantalist bir sanatçıya dönüştü. Gitar, lavta, bağlama, cümbüş, üzerine pek çok çalışma yaptı. İcracılığının yanı sıra söz yazarı, besteci, aranjör ve prodüktör olan Tekelioğlu, 2015 yılında ilk albümü İstanbul'u yayınladı. Albümdeki besteler Orkun Tekelioğlu imzası taşıyor.  

Sanatçı, İstanbul albümünde klasik, akustik, elektrik gitar gibi gitarın her türünü çalmış ve albümdeki performansıyla dikkat çekerek Peerless Caz gitar markasının Türkiye “endorser”larından biri olarak Türkiye’nin caz gitaristleri arasına adını yazdırdı. 2017 yılında kurduğu Fasıl-ı Jazz grubu ile 11 albüm yayınladı. Albümlerdeki tüm beste ve düzenlemeler sanatçıya ait.  

Osmanlı dönemindeki harem kültürünün konu alındığı Harem’de Bir Gece adlı senfonik bir beste yaptı. Yaylı Quartet ve Oda Orkestrası için String Session isimli solo albümünü 2019 yılında yayınlayan Tekelioğlu, Chopin, Bach, Erik Satie, Astor Piazzolla gibi bestecilerin eserlerini lavta ve cümbüşle yorumlayan ilk sanatçıdır.  

2021 yılında Üzeyir Hajibeyli Uluslararası Besteciler Yarışması'nda Retro-Jangi adlı eseriyle Azerbaycan Besteciler Birliği'nin Fahri Diploması ile ödüllendirildi.  


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20