AL DENTE

Kaan Buldular: Falafel

02.07.2022


Paylaş:

Malzemeler
Bir kase haşlanmış nohut
2 adet yumurta 
1 adet soğan
2 diş sarımsak
Dilediğiniz kadar maydanoz
Tuz ve dilediğiniz baharat çeşitleri (Benim baharatlarım şunlar: kırmızı toz biber, kara biber, kimyon, zerdeçal)

Esasında tamamen vegan bir tariftir ama kimi reçetelerde yumurta da kullanılır. Maalesef ben yumurta kullanmadan harcı kesinlikle bağlayamıyorum. Benim gibi vejetaryen beslenenler ve tabi herkes için gayet neşeli bir yemek. 


Tarif
Bir gece önceden suda bekletilen nohutlar haşlanır. Bu aşamada bir püf nokta var, nohutlar haşlanmalı ancak çok fazla yumuşamamalı, yoksa ayrıca un kullanmak gerekebilir.

 

Haşlanan nohutlar rondodan geçirildikten sonra, minik minik doğranan soğanlar ve ezilen sarımsaklar eklenir. Tuz ve tercih edilen baharat çeşitleri ilave edildikten sonra, kaşıkla karıştırılır. Ardından içine iki yumurta kırılır, kaşıkla karıştırılır ya da tercihen elle yoğurulabilir.

Harç tam olarak bağlandıktan sonra, 20 dakika kadar dinlendirilir ve hemen sonra arzu edilen büyüklükte toplar yapılır. Bu işlemin ardından falafeller kızarmaya hazırdır. Önceden kızdırılmış yağda, yanmamasına dikkat edilerek kızartılır. 

Servise hazır olan falafeller; humusla, acı soslarla, yoğurtla, limonla ve salata eşiliğinde renklendirilebilir. İsteyen lavaş kullanarak dürüm yapabilir ama ben porsiyon tercih ettim. Herkese afiyet olsun!

 

Tavsiye edilen müzik

Bu yemek Filistin ve İsrail kökenli bir yemektir ama zaman içinde tüm Ortadoğu mutfağı tarafından sahiplenilmiş. Bu yüzden ben bu yemeği de Barokluyorum ve diyorum ki bence Vivaldi’nin Fillae Mestae Jerusalem isimli eseri ya da Handel’in Siroe re di Persia operasını öneriyorum. Bu bağlamda dönemin kastratlarına da bir gönderme yapmış olayım.


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20