HABER

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

17.07.2022


Paylaş:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılından bu yana sanatseverlerin beğenisine sunulan Uluslararası İstanbul Opera Festivali 13. yılında, Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen 7 Tenor konseriyle açıldı. Haliç’in nefis atmosferinde yapılan konserde, şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde, Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı yedi tenor sahnedeydi.   
 
Rossini, Verdi, Puccini, Donizetti, Çaykovski, Leoncavallo, Cilea, Sorozabal, Massenet, Lehar gibi ünlü bestecilerin sevilen opera eserlerinden aryaların seslendirildiği konserde; tenor solistler Bülent Bezdüz, Erdem Erdoğan, Levent Gündüz, Murat Karahan, Bülent Külekçi, Hüseyin Likos ve Aydın Uştuk, sanatseverler tarafından yoğun ilgi görerek ayakta alkışlandı.  
 

Festival, Tosca operası ile devam ediyor  
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Tosca operası 20 Temmuz 2022 Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak.   
 
Bestesi Giacomo Puccini’ye, librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait eser Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk opera sanatçısı ve ülkemizde ilk Tosca başrolünü üstlenen opera ve tiyatro sanatçımız Semiha Berksoy’un anısına, kızı, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, rejisör ve eğitimci Prof. Zeliha Berksoy’un prodüksiyonuyla sahneleniyor.  
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nın Alman orkestra şefi Raoul Grüneis yönetiminde yer alacağı eserde, ünlü Romen opera sanatçısı soprano Angela Gheorghiu Tosca, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan Cavaradossi, Gürcü bariton Nikoloz Lagvilava Scarpia rolünde sahnede olacak.  
 
Semiha Berksoy anısına kızı Zeliha Berksoy tarafından sahneye koyulan eserde geçen Sant’Andrea Kilisesi, Roma polis şefinin odası ve Sant’Angelo Kalesi’ne ait dekorlar orijinaline uygun olarak hazırlanarak, dekor, kostüm, ışık, kalabalık kadrosu ve tüm ayrıntılarıyla dönemin bütün unsurları en yakın biçimde sahneye yansıtılıyor.  
 
Görevini kendi kişisel hırs ve çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen polis müdürü Scarpia, gerici ve baskıcı rejimin karşıtı, aydınlanmacı ve özgürlükçü ressam Cavaradossi ile sanatı ve aşkı için yaşayan, duygularının esiri opera şarkıcısı Tosca arasında yaşanan olayları konu alan eser 17 Haziran 1800 yılında Roma’da tek bir günde geçer.   
 
Eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar’a, koreografisi Özge Ay’a, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi ise Gülümden Alev Karaman’a ait.  
 

Detaylı bilgi için: www.operabale.gov.tr

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20