HABER

IV. Murat Haliç Semalarında

18.07.2022


Paylaş:

Halk tarafından en beğenilen Türk operası olma özelliğini taşıyan, besteci Okan Demiriş’in IV. Murat operası, 23 Temmuz 2022 tarihinde Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesi'nde İstanbul seyircisiyle buluşuyor.  

Dünyadaki ilk kez denize karşı düzenlenen opera festivali olma özelliğini taşıyan 13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde; Antalya DOB’nin dev kadrosu tarihin en görkemli seferlerinden birini gerçekleştiren Sultan IV. Murat’ın hayatını ele alan IV. Murat operasını sergileyecek.   
 
2010 yılında kaybettiğimiz Türk operasının büyük ustası besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş’in IV. Murat adlı operası; Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz 11 yaşındayken Osmanlı padişahı olan IV. Murat’ın yaşam öyküsünü konu alıyor. Eserde Sultan Murat rolünü Engin Suna, Kösem Sultan rolünü Arzu Yaman, Sadrazam Topal Recep Paşa rolünü Umut Tarik Akça canlandıracak. Antalya DOB sanatçılarının sahnede olacağı üç perdelik eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Gazal Erten’e, Işık Tasarımı Mustafa Eski’ye ait.   
 
Librettosu Turan Oflazoğlu’na ait üç perdelik opera, Haldun Özörten tarafından dekor ve kostümle bütünleşen bir reji anlayışıyla seyirciye sunuluyor.  

3 Mayıs 1980 tarihinde, İstanbul’da yapılan dünya prömiyerinin ardından yaklaşık 200’e yakın kez kapalı gişe olarak Türk ve uluslararası izleyicilerle buluşmuş olan IV. Murat operasının dünya prömiyeri; eserin bestecisi Okan Demiriş yönetiminde ve Cüneyt Gökçer rejisinde AKM’de yapılmış ve ilk başrolleri Mustafa Iktu (IV.Murat) ve Leyla Demiriş (Kösem Sultan) paylaşmıştı.   
 
Halkı operayla buluşturma özlemiyle eserler yazan besteci Okan Demiriş, izleyiciyle rahat diyalog kuran yapıtlarıyla ulusal Türk operasının kurulması yolunda kültür tarihimizdeki yerini almıştır. IV. Murat operası; Türk opera repertuvarının seçkin bir örneği olmasının yanısıra, Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz 11 yaşında Osmanlı padişahı olan IV. Murat’ın yaşam öyküsünün anlatıyor.   
 
Festival kapsamındaki eser 23 Temmuz 2022 Cumartesi akşamı 21.00’de Haliç Kongre Merkezi Açık Hava Sahnesinde İstanbul’da başlayacak.   
 

Biletler www.biletinial.com üzerinden satışta..  


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20