HABER

Gümüşlük'te İspanya Rüzgârları Esti

19.07.2022


Paylaş:

18 Temmuz – 14 Eylül 2022 tarihleri arasındaki 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro’nun Antik Taş Ocağı’nda verdikleri konserle başladı.  
 
Konser öncesinde açılış konuşması yapan Bodrum Belediyesi Başkanvekili Tamer Mandalinci ve Festivalin Sanat Danışmanı Gülsin Onay, 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali hakkında misafirlere bilgi vererek güzel bir festival dönemi dilediler.  
 
İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro, Antik Taş Ocağı'ndaki açılış konserinde Fransız besteci Claude Debussy’nin 1912 yılında yazdığı Images pour Orchestre No 2 başlıklı eserinden iki piyano için aranje edilmiş, Iberia adlı bölümü seslendirdi. Daha sonra Rus besteci Nikolai Rimsky-Korsakov tarafından 1887'de bestelenen, İspanyol halk melodilerine dayanan beş bölümlük bir eser olan Capriccio Espagnol Op.34 isimli yapıtla izleyicinin büyük beğenisini topladı. Programda son eser Maurice Ravel tarafından yazılmış Rapsodie Espagnole idi. 1907 ve 1908 yılları arasında bestelenen rapsodi, ilk kez Paris'te müzikseverlerle buluşmuştu. Konserde piyano için aranje edilmiş eserleri seslendiren İspanyol ikili daha sonra seyircinin alkışlarıyla tekrar sahneye gelerek bis yaptı ve geceye veda etti. 
 
Bir sonraki konser Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) öğrencilerinden
 
Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde piyanistler Juan Lago, Belen Navarro ve piyano virtüozumüz Gülsin Onay’dan piyano masterclass'ı alan genç ve yetenekli sanatçılarımız, 22 Temmuz Cuma akşamı bir konser verecek ve ardından da sertifikalarını alacaklar.
 

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali için detaylı bilgi: www.gumuslukfestival.org

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20