HABER

Gülsin Onay 'Serhan Bali ile Açıklamalı Konser'

26.07.2022


Paylaş:

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ve Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve müzik yazarı Serhan Bali’nin geçtiğimiz sezon Ankara, İstanbul ve İzmir’de birlikte gerçekleştirdikleri, büyük ilgi gören açıklamalı konserlerin bir yenisi 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nde dinleyiciyle buluşacak. 
 
Konserde Gülsin Onay, W.A. Mozart, B. Bartók, F. Chopin ve bu yıl doğumunun iki yüzüncü yılında anılan Cesar Franck’a ait eserleri yorumlarken, Serhan Bali bu eserlerin ortaya çıkış öyküleriyle, öne çıkan teknik özelliklerini, bestecilerinin yaşamlarından ilginç ayrıntılarla bezeyerek tüm müzikseverlerin anlayabileceği bir üslup ve dille aktaracak.   
 
Gülsin Onay çalacak, Serhan Bali açıklayacak 27 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Bodrum’un en güzel koylarından Bitez’de, Zefirya Kültür Merkezi’nde klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak olan Gülsin Onay ve Serhan Bali, programda ilk olarak Wolfgang Amadéus Mozart’ın, “Sonata in A major, KV331” başlıklı eserinden, “Andante grazioso con variazioni”, “Menuetto” ve “Alla Turca” adlı bölümleri yorumlayacaklar. Daha sonra Béla Bartók’un, “Sketches Op.9b” adlı yapıtının iki ayrı yedi skeçine yer verilecek. Piyanist Gülsin Onay, önce “A girl’s portrait — Swing — Lento — Non troppo lento — Romanian folksong — Wallachian — Poco lento” başlıklı bölümleri seslendirdikten sonra bu defa yine aynı eser içinde yer alan diğer yedi skeçi izleyici ile buluşturacak. Eser şu bölümlerden oluşuyor; “Mädchenbildnis — Schaukelspiel — Lento — Non troppo lento — Rumänisches Volkslied — Walachisch — Poco lento”. Serhan Bali’nin açıklamalarıyla devam edecek olan konserin ikinci yarısında Frédéric Chopin’in, “Nocturne in F sharp minor, Op.48 No.2” başlıklı eseri ve ardından da doğumunun iki yüzüncü yılında anılan César Franck’ın, “Prélude, Choral et Fugue” adlı yapıtı müzikseverler için yorumlanacak.  
 
27 Temmuz 2022, Çarşamba, 21:00
Zefirya Kültür Merkezi
 
www.gumuslukfestival.org 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20