HABER

İDOB ile Carmen Rüzgarı

26.07.2022


Paylaş:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Carmen operasıyla devam ediyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği eser, 27 Temmuz 2022 Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak.  
 
Dünyanın seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen, bestesi Fransız besteci Georges Bizet'e ait olan eser, İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin prodüksiyonu ve Ayşem Sunal Savaşkurt’un koreografisiyle festival kapsamında izlenebilecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov yönetecek.  
 
Librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılmış ve ilk kez  1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası, Bizet’in ölümünden sonra başarı yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştı.  
 
Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur.    
 
Mezzo soprano Ramona Zaharia’nın Carmen rolüyle sahnede olacağı gecede; Don Jose'yi Efe Kışlalı, Escamillo'yu ise Murat Güney seslendirecek. Ayrıca Micaëla rolünde Gülbin Günay,  Zuniga rolünde Göktuğ Alpaşar, Morales rolünde Utku Bayburt, Frasquita rolünde Anna Sirel Y. Etyemez, Mercedes rolünde Elif Tuba Tekışık, Le Dancarie rolünde Alp Köksal, Le Remendado rolünde Onur Turan sahnede olacak. 
 
Eserin dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20