HABER

TUGFO'nun Turne Programı 5 Ağustos'ta Başlıyor

28.07.2022


Paylaş:

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2022 konserleri başlıyor. 20 Temmuz’da kamp sürecine giren 60 genç müzisyenden oluşan orkestra Türkiye, Çekya ve Almanya’da toplam yedi konser verecek.  
 
Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve şef Cem Mansur’un yönetiminde, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası 2022 turnesine hazırlanıyor.  
 
Ülkemizdeki konservatuvarlarda okuyan öğrenciler arasından sınavla seçilen 60 gençten oluşan orkestra, Sabancı Üniversitesi’nde yoğun bir çalışma temposuna girdi. Orkestra bu yıl, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda genç yaşlarındayken yıllarca deneyim kazanmış ve kariyerini Berlin Filarmoni Orkestrası’nda sürdüren keman sanatçısı Hande Küden ile İstanbul Devlet Senfoni ve Borusan Filarmoni Orkestrası solo obuacısı Sezai Kocabıyık’ın eğitimleriyle tecrübe kazanıyor.  
 
Türkiye’nin en dinamik orkestrası olma özelliğini taşıyan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, genç müzisyenlerin profesyonelleşmeden önce orkestra deneyimi kazanmalarının yanında, yurt içi ve yurt dışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor.  
 
Turne Programı 5 Ağustos’ta Başlıyor 
 
Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde Türkiye ve Avrupa konser turnesine hazırlanan orkestra, ilk olarak 5 Ağustos’ta Bursa Uludağ Üniversitesi’nde seyirciyle buluşacak. Türkiye konserlerine 8 Ağustos’ta İstanbul'da İş Sanat Kültür Merkezi’nde devam edecek TUGFO, 9 Ağustos’ta da Ankara’da CSO Konser Salonu’nda sanatseverlere müzik ziyafeti yaşatacak.   
 
Yurt dışı turnesine 12 Ağustos’ta Çekya’nın başkenti Prag’da başlayacak orkestra, 13 Ağustos’ta Almanya’nın Altenburg, 14 Ağustos’ta da Dresden şehirlerinde sahne alacak. Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni Türkiye ve dünyadan dinleyicilerle buluşturan TUGFO, sezonun son konserini ise 16 Ağustos’ta Almanya’nın başkenti Berlin’de verecek.  
 
Renkli ve Çeşitli Bir Repertuvar  
 
Orkestranın bu yılki repertuvarında Çaykovski, Fauré ve Schumann'ın eserlerine ek olarak, TUGFO'nun 2022 turnesi için özel olarak hazırlattığı Evrim Demirel'in Osmanlı Minyatürleri 2 adlı müziği de bulunuyor. Orkestraya bu yıl solist olarak genç viyolonsel sanatçısı Poyraz Baltacıgil eşlik ediyor.  
 
TUGFO Konser Programı  
5 Ağustos 2022, Uludağ Üniversitesi Konservatuar Salonu, Bursa 
8 Ağustos 2022,  İş Sanat Kültür Merkezi, İstanbul 
9 Ağustos 2022,  CSO Konser Salonu, Ankara 
12 Ağustos 2022,  Dvorak Hall Rudolfinum Konseri, Çekya 
13 Ağustos 2022,  Altenburg Konseri, Almanya 
14 Ağustos 2022,  Pauliruine Dresden Konseri, Almanya 
16 Ağustos 2022,  Berlin Konzerthaus Young Euro Classic Festivali Konseri, Almanya   
 
 
TUGFO hakkında detaylı bilgi için:   
www.sabancivakfi.org 
www.genclikfilarmoni.org       

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20