HABER

Saraydan Kız Kaçırma Operası ile Sona Erdi

01.08.2022


Paylaş:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali, AKM’de sahnelenen Saraydan Kız Kaçırma temsiliyle sanatseverlere veda etti.   
 
Bir festival geleneği olarak düzenlendiği ilk yıldan bu yana her yıl festivalde sahnelenen Saraydan Kız Kaçırma operası, 13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin de kapanış eseri oldu. Bestesi W.A.Mozart’a ait eser, Caner Akın’ın rejisiyle İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi. Klasik haline sadık kalınarak küresel salgına göndermelerin yapıldığı farklı bir rejiyle sunulan eser, sanatseverlerin  beğenisini kazandı.     
 
Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın sanatçılara eşlik ettiği temsilde, ünlü balet Tan Sağtürk eserin koreografisine, Olcay Engin Kaymaz dekor ve kostüm tasarımına, Taner Aydın ise ışık tasarımına imza attı.   
 
Saraydan Kız Kaçırma operasında; Belmonte rolünde Ufuk Toker, Osmin rolünde Umut Tingür, Konstanze rolünde Ceren Aydın, Blondchen rolünde Işılay Meriç Karataş, Pedrillo rolünde Serkan Bodur, İstanbul Devlet Opera Balesi Korosu eşliğinde sahnede yer aldılar.   
 
13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında sahnelenen 7 Tenor konseri, Tosca, IV. Murat, Carmen ve Saraydan Kız Kaçırma operaları sanatseverlerin zihinlerinde unutulmaz anlar bıraktı.


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20