HABER

Ş. Sonat Uğun'dan Güzel Haber

05.08.2022


Paylaş:

Ş. Sonat Uğun, Beethoven Young Musician Competition’da Junior Artist kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı ve Medici International Music Competition’da “Onursal Mansiyon” ödülünü aldı. 
 
2008 doğumlu Ş. Sonat Uğun, 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bale ve Müzik İlkokulu’nun açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak ilkokul eğitimine başladı. Burada Salim Gayıblı ile viyolonsel Marina Gavrilova ile piyano ve Nadezda Babataş ile solfej ve müzik teorisi çalışmalarını sürdürdü.
Öğrenimi süresince okul içi ve dışında birçok konser ve etkinliğe katıldı. 2016 yılında Datça Çello Akademisi'nde Şölen Dikener'in masterclass sınıfına katıldı.
 
2017’de İtalya'nın Barletta Kentinde 27. Young Musician International Competition Citta'di Barletta’da Türkiye’yi temsil ederek Junior kategoride birincilik (primo premio) ödülünü ve Avrupa’nın gelecek vaat eden en genç müzik dehası ünvanını aldı. Aynı yıl içinde; 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde Prof.Dilbağ Tokay ile beş gün süren masterclass çalışmasının ardından, festivalin son gecesindeki konserde en küçük sanatçı olarak sahne aldı. Ardından Prof.Şölen Dikener’in düzenlediği Datça Akademi'de masterclass çalışması yaparak düzenlenen konserde sahne aldı. 7. Uluslararası Kapadokya Klasik Müzik Festivali’nde ünlü çellist Peter Bruns ile masterclass çalışması çalışması yapmak üzere, yüzlerce başvuru içerisinden seçilen sekiz kişiden biri olma ayrıcalığını elde etti ve çeşitli ülkelerden müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Aynı yaz, Prof. Ozan Tunca’nın Ankara da düzenlediği viyolonsel masterclass’ına kabul edilerek sanatçıyla dört günlük çalışma fırsatı elde etti. Klasik Keyifler Derneği'nin düzenlediği Çağ Erçağ ustalık sınıfında da yer alan Ş. Sonat Uğun, Kalama International Music Festivali’nde Indira Rahmatullah ile masterclass programında çalışma fırsatı buldu ve burada ilk uluslararası konserini verdi. 
 
Prof.Ozan Tunca’nın 2019’daki masterclass programı sonrasında, Bilkent Senfoni Orkestrası'nda solist olarak yer alan Kian Soltani’nin masterclass çalışmasına katıldı. 2020 yılında Egemenliğin 100. Yılı dolayısıyla, Türkiye genelinde düzenlenen beste yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl düzenlenen başka bir beste yarışmasında da mansiyon ödülü aldı. 
 
2022 yılı Şubat ayında London Classical Music Competition’da “Juri Özel Ödülü”nü aldı. Aynı yıl Mart ayında Saray Bosna’da düzenlenen IMKA Music Competition’da birincilik ödülünü kazanarak, özel bir konser için davet aldı. 
 
Ş. Sonat Uğun; Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları İlkokulu’nda Salim Gayıblı ile viyolonsel çalışmalarını sürdürüyor.


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20