YAZARLAR

Mert Yeşilmenderes

1994 yılında İstanbul'da doğan Mert Yeşilmenderes piyano eğitimine on yaşında başladı. İlk konserini ise birkaç ay sonra 2. Uluslararası Pera Piyano Festivali'nde verdi. Daha sonra çalışmalarına Renan Koen, Ali Darmar ve Zeynep Yamantürk ile devam ederek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda eğitim görmeye hak kazandı. Konservatuvar eğitiminin lise devresinde Prof. Ece Demirci, lisans devresinde ise Prof. Selen Bucak’ın öğrencisi olarak 2016 yılında buradaki eğitimini tamamladı. Aynı yıllarda Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ile de özel olarak çalışmalarını sürdürdü. Türkiye'deki eğitiminin ardından çalışmalarına Almanya’da devam etmeye karar vererek Musikhochschule Lübeck’te Prof. Konstanze Eickhorst’un sınıfına kabul edildi. Konser piyanistliği ve piyano pedagojisi eğitimlerinin yanı sıra dünyaca ünlü klarinetçi Prof. Sabine Meyer ile oda müziği, Prof. Dr. Florian Uhlig ile şan eşliği çalışarak 2022 yılında buradaki eğitimini de tamamladı. 
 
Bugüne dek Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Konstanze Eickhorst, Lilya Zilberstein, Silke Avenhaus, Markus Groh, Ewa Kupiec, Birgitta Wollenweber, Misha Dacic, Julian Gorus, Ilya Itin, Peter Katin, Muza Rubackyte, Ragna Schirmer, Johann Schmidt, Stephane Blet ve Gilead Mishory gibi önde gelen piyanist ve pedagogların ustalık sınıflarına katıldı. 1. Ahmed Adnan Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması'nda "En İyi Saygun Yorumcusu Özel Ödülü"ne, 10. Uluslararası Pera Piyano Yarışması'nda ise "Jüri Özel Ödülü"ne layık görüldü. 
 
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Nevşehir, Adıyaman ve Tekirdağ gibi illerimizde ve Kuzey Almanya’nın birçok kentinde resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Konser kayıtları ve röportajları çeşitli radyolarda yayınlandı. 2015 yılında Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ile birlikte Akbank Sanat'ın “Ustalar ve Öğrencileri” serisinin kapanış konserini gerçekleştirdi. 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali kapsamında Türk bestecilerin eserlerinden oluşan bir program ile Adıyaman’da ilk halka açık piyano resitalini gerçekleştirdi. Almanya'nın Uelzen kentinde düzenlenen 7. Uluslararası Lüneburger Heide Yaz Müzik Akademisi'nde Wratislavia Oda Orkestrası ile çalışmaya hak kazanarak yurtdışındaki ilk orkestra eşlikli konserini verdi. 
 
2019 yılından beri Kreismusikschule Ostholstein’da piyano ve oda müziği dallarında ders veren ve konser faaliyetlerini sürdüren Mert Yeşilmenderes aynı zamanda klasik müzik dergisi Andante için yazılar ve röportajlar kaleme almaya da devam etmektedir. 

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20