Konser-Opera

Umay Bilim Sanat Yaşam Merkezi'nde Anlatımlı Salon Konserleri

17.12.2022


Paylaş:

Umay Bilim Sanat Yaşam Merkezi tarafından organize edilen Anlatımlı Salon Konserleri Serisi'nin bir yenisi Serhan Bali’nin keyifli anlatımıyla 16 Aralık 2022 Cuma akşamı düzenlendi.

Konserde, kısa şiirler üzerine yazılmış şarkı olarak tanımlayabileceğimiz ve en iyi örneklerini Alman geleneğinden gelen bestecilerde gördüğümüz Lied ya da daha kesin tanımıyla yerel dilde Sanat Şarkısı anlamına gelen Kuntslied formundaki yapıtlar, bu yıl 22’ncisi düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ikinci olarak dikkatleri üzerine çeken bariton Enes Pektaş, tenor Metehan Pektaş ve piyanist Salih Aktaş tarafından seslendirildi.  

Gecede ilk olarak besteci ve orkestra şefi Gustav Mahler’in, soprano Johanna Richter’e duyduğu karşılıksız aşk sebebiyle girdiği ruh halinden etkilenerek bestelediği iddia edilen şarkı dizisi; Lieder Eines Fahrende Gesellen (Bir Gezginin Şarkıları) ile bariton Enes Pektaş sahne aldı. Piyano eşliğinde Viyana’da seslendirildikten 12 yıl sonra, 16 Mart 1896’da ilk kez orkestra eşliğinde Berlin’de seslendirilen döngüde yer alan şarkıların listesine şöyle bir göz atalım:
I -   Wenn mein Schatz Hochzeit macht (Sevgilim evlenip neşeli bir düğün yaparsa)
II -  Ging heut' Morgen über's Feld (Sabah Vakti Otların Üstünde)
III - Ich hab' ein glühend (Kor Halinde Bıçağım Var)
IV - Die zwei blauen Augen von meinem Schatz (Sevgilimin Mavi Gözleri)  

Gecenin ikinci performansında; Lied sanatı dendiğinde tereddütsüz akla ilk gelen besteci olan Franz Peter Schubert’in, Alman şair Johann Ludwig Wilhelm Müller’in kaleminden çıkan 24 şiiri bestelemesiyle oluşturduğu şarkı döngüsü Winterreise’dan seçilen iki lied tenor Metehan Pektaş tarafından seslendirildi.
I -   Wasserflut (Sel)
II -  Auf dem Flusse (Nehir Üzerinde)  


Metehan Pektaş

Ne acıdır ki; bu muhteşem şarkı döngüsünde imzaları bulunan kahramanlardan Johann Ludwig Wilhelm Müller 1827 yılında 33. doğum günü pastasını üflemeye yedi gün kala hayata veda ederken, Romantik dönemin çilingir bestecilerinden Franz Peter Schubert ise, şairin ölümünden tam 515 gün sonra 1828 Kasımında henüz 31 yaşındayken hayata veda etti.

Metehan Pektaş’ın ardından yeniden sahne alan Enes Pektaş; Alman operasının dev ismi Richard Wagner’in üç perdelik Tannhäuser ya da tam adıyla Tannhäuser und der Sängerkrieg auf Wartburg (Tannhäuser ve Wartburg'da Şarkıcılar Yarışması) operasından Wolfram karakterinin akşam yıldızı Venüs’e karşı duygularını ifade ettiği O Du, Mein Holder Abendstern (Ah sen benim güzel akşam yıldızım) adlı aryayı başarıyla seslendirdi.

Tenor Metehan Pektaş gecedeki ikinci performansında, Lied türünde önemli eserler vermiş bestecilerden Richard Strauss’un, sözleri Alman yazar Otto Julius Bierbaum’a ait Traum durch die Dämmerung (Alacakaranlıkta Rüya Görmek)  adlı üç parçadan oluşan şarkı döngüsünü seslendirdi.
I -   Traum durch die Dämmerung (Alacakaranlıkta Rüya Görmek)
II -  Schlagende Herzen (Kalp Atışı)
III-  Nachtgang (Gece Yürüyüşü)
 


Enes Pektaş ve Serhan Bali

Gecenin finali ise; dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Wolfgang von Goethe’nin aynı adlı şiirinden Franz Peter Schubert tarafından bestelenen muhteşem Erlkönig ile yapıldı. Aynı şarkı içerisinde anlatıcı hariç farklı ses aralıklarında hayat bulan üç karakterin (Baba, oğul ve Erlkönig) hikayesinin anlatıldığı bu muhteşem eseri bariton Enes Bektaş, konserin anlatımını üstlenen bariton Serhan Bali ile birlikte seslendirdi. Eser ayrıca bis yapmasıyla geceye bir kez daha damgasını vurdu.

Şan sanatçıları Enes ve Metehan Pektaş kardeşlerin gece boyunca gösterdikleri üstün performans sanatseverlerden bolca alkış aldı. Önümüzdeki günlerde eğitimlerini devam ettirmek için yurt dışına gidecek olan sanatçılarımıza şimdiden başarılar diliyor ve geri döndüklerinde kendilerini tekrar sahnelerde görmeyi umut ediyoruz. Konserin bir diğer önemli değeri piyanist Salih Aktaş ile ilgili görüşlerimizi belirtmekte fayda var. Gece boyunca tüm eserleri kusursuzca seslendiren genç piyanist müzikal performansının yanı sıra mütevazı tavırları ve sempatik duruşuyla da kalpleri fethetti. Konserin anlatımını üstlenen müzik yazarı Serhan Bali, konser boyunca besteciler ve eserleriyle ilgili temel bilgileri anlatırken katılımcılara eserlerin daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi noktasında önemli katkılar sağladı.

Konsere ev sahipliği yapan Umay Bilim Sanat Yaşam Merkezi, gerek hazırlanan konser ortamı gerekse katılımcılara gösterdikleri samimi ağırlama ve ikramlarla her zamanki gibi kusursuzdu. Bu sebepten kurumun yetkilileriyle tüm emekçilerine teşekkürü bir borç olarak görüyoruz.

Anlatımlı Salon Konserleri'nin 27 Ocak 2023 ve 24 Şubat 2023 tarihlerinde olmak üzere yeni yılda da devam edeceğini hatırlatarak tüm sanatseverleri Umay Bilim Sanat Yaşam Merkezine davet ediyoruz.

Sanatla kalmanız dileğiyle,
Savaş Demirel 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20