CD-DVD

'Neden Böyle Bir Kayıt Satışa Çıkmış' Dedirten Nadir DVD'lerden Biri

25.12.2022


Paylaş:

Gounod’nun Romeo ve Juliette operası kuşkusuz Shakespeare’in en meşhur eserlerinin en tanınmış operalarından biridir. Aynı konuya bir çok besteci opera bestelemiş fakat hiç birisi Gounod’nun popülerliğine ulaşamamıştır. İlk temsilini 27 Nisan 1867 tarihinde Paris’te yapan opera, dünya prömiyerinde büyük bir başarı elde etmiş, Théâtre Lyrique 9 yıl içinde 300’den fazla temsil yapmıştır. Eser Romeo ve Juliette karakterlerine odaklanmıştır ve bu roller için dört büyük düet içerir. İlk önce müzikal bölümleri diyaloglarla bağlamayı düşünen Gounod, prömiyerden önce bu düşüncesinden vaz geçmiş ve resitatifleri bestelemiştir. 

 

Piyasaya sürülen sayısız opera DVD’sinden çok azı için neden böyle bir kayıt satışa çıkmış denen çok az DVD mevcuttur ve ne yazık ki bahsedeceğimiz Romeo ve Juliette DVD’si bu kayıtlardan biri. 

 

Kesintisiz hali ve bale müziğiyle beraber üç saat süren eser, standart kesintilerle ikibuçuk saate düşebilir fakat eseri bir saat 10 dakikaya düşürmek, kesinti yapmak değil, operanın üçte ikisini yok etmek demektir. Deneyimli ve onlarca yıl podyumda en büyük sanatçılara şeflik etmiş olan Anton Guadagno, yaptığı kesintilerle meşhur olsa da bu kayıtta kendi ününü bile geri bırakmış. Öyle ki Romeo’nun tek aryasının yarısından çoğu yok. Juliette’in çoğu zaman kesilen ikinci aryası “Amour, ranime mon courage” nedense var fakat orta bölümü ve ikinci tekrarı kesilmiş. Standart bir “highlight” versiyon operada bile aryalar veya büyük düetler tam olarak sunulurken bu şekilde yapılan bir kaydı anlamak mümkün değil. 

 

Daha garip bir durum, Juliette’in yatak odasındaki Romeo ile olan düetinde bir anda Rahip Laurent beliriyor ve iki gence evlilik yüzüğü takıyor. Çünkü iki önceki sahnede olması gereken Romeo ve Juliette’in kilisedeki gizli evlilik sahnesi tümüyle kesilmiş. Ayrıca rejisör Barbara Willis Sweete, aşk düetlerine hareket vermek için sonsuz bir şekilde iki sevgiliyi ormanlarda yürütüyor. Bir başka şaşırtıcı konu, eserin 1300’lü yıllarda geçmesine rağmen Gounod’nun ¾’lük ritmlerine vals dansları konması. Vals ilk olarak 1580’lerde ortaya çıkmasına rağmen bildiğimiz şeklini alması 1750’lerden sonradır. Mekan olarak Verona yerine Çekya’da bir şatonun kullanılması da enteresan…

 

Solistlerden Alagna ve Gheorghiu hariç diğer hepsi, kesintiler nedeniyle neredeyse figüran konumuna düşmüş. Ayrıca tüm solistlerin yerine başka aktörler onların seslerini kullanarak rollerini canlandırıyor.

 

Roberto Alagna, bu DVD’nin yapıldığı 2002 yılında altın çağlarında. Sesinin tınısı, tiz tonların rahatlığı, müzikalitesi ve tutkulu söyleyişi çok etkileyici. Sadece tiz tonlarda, özellikle Si Bemollerde biraz itme eğiliminde. Ayrıca tiz tona bir önceki tondan kuvvet alarak ulaşması dikkat çekiyor. Fakat Fransızcaya olan hakimiyeti (Sicilyalı göçmen bir ailenin Paris’te doğan çocuğudur) ve Fransız stilinde söyleyişi çok etkileyici. Özellikle Fransız repertuvarında çok çok başarılı.

 

Angela Gheorghiu, her zamanki gibi usta şarkıcılığı, usta müzisyenliği ve etkileyici rol kabiliyetiyle çok başarılı bir Juliette karakteri çiziyor. Tiz tonlarının rahatlığı, orta tonların güzelliği, kimi zaman zayıf kalan pes tonlarını kolaylıkla unutturuyor. 

 

DVD kaydı nadir yapılmış olan Romeo ve Juliette operası için ne yazık ki hiçbir önemi olmayan bir kayıt olmuş. Operayı seyretmek isteyenler için Roberto Alagna ve Leontina Vaduva’nın DVD’sini öneririm. Fakat eseri Alagna ve Gheorghiu çiftinden dinlemek isteyenler içinse EMI tarafından komple olarak Michel Plasson’un şefliğindeki kayıt gerçekten üst düzey bir yorum.

 

Charles Gounod 

Romeo ve Juliette

Roberto Alagna, Angela Gheorghiu

Çek Filarmoni Oda Orkestrası / Anton Guadagno

ArtHaus Music 

**

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20