Konser-Opera

İnsan Sesine Konan Kuş: Desiderata

08.01.2023


Paylaş:

Desiderata… İspanyolca Arzu Etmek, İstemek anlamına gelmekte…  
 
Duayen tiyatrocu Ali Poyrazoğlu’nun opera ve tiyatroyu bir araya getirerek hazırladığı yeni projesi Desiderata, dün akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde ilk kez seyirci karşısına çıktı. Şef Zdravko Lazarov’un yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı konuk şef olarak yöneten ve gösterinin merkezine müzikte İspanyol etkisiyle birlikte Fransız besteci George Bizet’in Carmen operasını ve başkarakter Carmen’i oturtan Ali Poyrazoğlu’na program boyunca kurumun önemli sanatçılarından mezzosoprano Nesrin Gönüldağ, bariton Murat Güney ve kemanda Oleksandr Samoylenko solist olarak eşlik etti. Başkemancı koltuğunda ise Seda Subaşı Yalçın yer aldı. 
 
Gösterinin tanıtım dökümanlarına göz atıldığında akıllara ilk olarak 1981 yılında New York Filarmoni Orkestrası'nı yöneten Amerikalı komedyen Dany Kaye ile 2011 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı yöneten komedyen Cem Yılmaz’ın izlemeye aşina olduğumuz performansları gelse de; Poyrazoğlu orkestrayla, müzisyenlerle ve klasik müziğin diğer enstrümanlarıyla uyum içinde, kendine has teatral üslubuyla salonu dolduran sanatseverlere yeni gösterisini sundu. 
 
Usta oyuncu sergilediği her performansın öncesinde ve sonrasında yapmış olduğu açıklamalar ve çıkarımlarla, yaşanabilir bir dünya için barış, düşünce özgürlüğü, ırkçılık karşıtlığı, kadın hakları, sevgi, arzulama ve vazgeçmemek gibi kavramların önemini vurgulayarak, bu duyguların ancak müzik aracılığıyla ve İnsan Sesine Konan Kuş’larla en kısa ve en etkili yoldan tüm dünyaya ulaşabileceğini ifade etti. 
 
Habenara makamının Güney Amerika, Afrika ve Avrupa arasındaki tarihsel yolculuğuna ve Carmen operasına dahil edilmesine ilişkin (bazı bölümleri varsayıma dayalı) yapılan bilgilendirmelerden sonra operanın en popüler aryası L’amour est un oiseau rebelle mezzosoprano Nesrin Gönüldağ tarafından her zamanki gibi tutkuyla seslendirildi. 19 Ocak 2023 tarihinde AKM’nin opera salonunda İDOB tarafından sahnelenecek olan Carmen temsilinde tekrar izleme fırsatı bulabileceğimiz sanatçı gecede ayrıca; Pries Des Remparts de Seville ve Les Tringles Des Sistres Tintainet performanslarıyla da göz doldurdu. Carmen tutkunlarının en sevdiği aryalardan biri olan matadorun aryası; Votre toast, je peux vous le rendre, orkestrayı yöneten Ali Poyrazoğlu’na ufak takılmalar eşliğinde, kurumun tecrübeli ve üst düzey sahne performansıyla her zaman seyircinin beğenisini kazanmış baritonu Murat Güney tarafından başarıyla seslendirildi.  

 
Ali Poyrazoğlu programında ayrıca ana tema ışığında yapmış olduğu yolculukta denk geldiği bestecilerin hikayelerine ve eserlerine de yer verdi. Bu kurguda; İspanyol kemancı ve besteci Pablo de Sarasate’nın Zigeunerweisen adlı eseri ve yine İspanyol piyanist ve besteci Enrique Granados’ın Goyescas Intermezzo’su İDOB tarafından başarıyla seslendirildi.  
 
Ali Poyrazoğlu’nun gecedeki en önemli ve en anlamlı mesajı belki de yaşam koşumuz esnasında, içimizdeki şarkının ölmemesi için yapmamız gerekenleri ifade ettiği cümlelerde saklıydı. Asık Yüzlü Piyanist hikayesiyle birlikte mesajını izleyiciye ileten sanatçı, Habanera bisi eşliğinde programını sonlandırdı. 

 
Yazımızın sonunda gösteriye ev sahipliği yapan AKM’nin akustik sorunlarının halen devam ettiğini söylersek herhalde yanılmış olmayız. Konser sonrasında kısa bir söyleşi yaptığımız mezzosoprano Nesrin Gönüldağ, mevcut koşullarda mikrofonsuz bir performansın izleyiciyi doyurmasının mümkün olmadığını ifade ederek görüşümüzü yorumlarıyla desteklemiş oldu. Bu vesileyle yetkililerin bu konuda bir kez daha dikkatini çekmeyi umut ediyoruz. 
 
Evet, içimizdeki şarkının hiçbir zaman ölmemesini temenni ederek sanatla kalmanızı diliyoruz.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20