Konser-Opera

Mozart Haftası'nda Levin Resitali

21.02.2023


Paylaş:

1 Şubat 2023 tarihinde, müzikseverler Wolfgang Amadeus Mozart'ın piyano sonatlarının işlendiği anlatımlı bir piyano resitali için Salzburg'da, Mozart'ın uzun seneler evi olan Mozart Residence'da bir araya geldi. Mozarteum Vakfı'nın, Mozart'ın 27 Ocak'taki doğum günü vesilesiyle 1956'dan beri her sene düzenlediği Mozart Haftası kapsamında olan resitalde, Amerikalı ünlü müzisyen Robert Levin yer alıyordu.  
 
Robert Levin; müzikolog, besteci ve piyanist kimlikleriyle Mozart'a dair yaptığı araştırmalar, tamamlanmamış bestelerini bitirmesi ve otantik performanslarıyla müzik dünyasında bir Mozart otoritesi haline gelmiş çağımızın önemli bir müzisyenidir. Öğrenimi boyunca Nadia Boulanger, Sermour Bernstein gibi 20. yüzyılın önemli öğretmenleriyle çalışan Levin, Harvard'da gördüğü lisans eğitimini W. A. Mozart'ın Bitmemiş Eserleri başlıklı teziyle tamamlamıştır.   
 
Resitalin programında Mozart'ın KV 333 Si b majör piyano sonatı, KV 397 Re minör Fantezi gibi bilindik piyano eserleri yanında Mozart’ın eksik kalmış bir piyano sonatı bölümünün Levin tarafından bitirilmiş hali de yer alıyordu.   
 
Konserde Mozart'ın kendi fortepianosunda çalan Levin bize aslına uygun bir müzik sundu. Günümüzde sıkça karşılaştığımız romantize edilmiş Mozart yorumlarından farklı olarak, parçaları fazla yumuşatıp zarifleştirmeden, az pedallı ve arı bir şekilde çaldı. Gerekli pasajlarda ise oldukça sert sesler üretmekten kaçınmadı piyanist. Yorumlarında ilgimi çeken bir nokta ise röprizlerde yaptığı doğaçlama süslemeler oldu. Her parçada olmasa da, bir çoğunda armoniyi bozmadan eklediği geçiş notaları ve ezgilere kıvraklık kazandırışıyla Mozart'ın stil ve kompozisyonun inceliklerini derinlemesine anladığını gösterdi.   
 
Robert Levin'in bu resitali, hepimizi aydınlatan, ilham veren ve en otantik yorumların bile ne kadar yaratıcı olabileceğini kanıtlayan, hoş bir akşam sundu. Program, Mozart'ın müziğini ve piyano sanatının güzelliğini anmak için mükemmel bir fırsat oldu ve izleyicilerin beğenisini kazandı.  
 
Levent Şencan   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20